Aktualizacja: 04.10.2017 18:50 Publikacja: 03.10.2017 18:57
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Czy dojdzie do zjednoczenia opozycji przed wyborami samorządowymi i utworzenia wspólnych list? – Prowadzę takie rozmowy – mówił we wtorek Grzegorz Schetyna na antenie radiowej Trójki. Taki sojusz mógłby być politycznie opłacalny. Przynajmniej jeśli chodzi o PO i Nowoczesną. Wynika to z badania przeprowadzonego przez jedną z partii politycznych w Małopolsce, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Według tego sondażu, przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu, PiS może liczyć na 25 mandatów w sejmiku, PO na osiem, PSL na pięć, a Nowoczesna na jeden. Ale jeśli kandydaci Platformy i Nowoczesnej znajdą się na wspólnej liście, to w grę wchodzi zdobycie 13–14 mandatów, co przy utrzymaniu wyników PSL daje koalicji ok. 19, 20 miejsc. Taki bonus nie jest zaskoczeniem dla analityków. – To jest naturalny mechanizm, efekt obecnego systemu. Nagroda za zjednoczenie jest tym większa, im mniejsze są łączące się ugrupowania. Warto jednak pamiętać, że w sejmikach jest duża doza przypadkowości. Są małe okręgi, jeden mandat to średnio 17 proc. głosów – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwraca też uwagę, że w wyborach sejmikowych duże znaczenie będą miały lokalne listy. Zysk z potencjalnego zjednoczenia widać też na poziomie krajowym, np. w sondażu Kantar Public opublikowanym pod koniec lipca. W nim wspólna lista PO i Nowoczesnej ma 35 proc., PiS – 32 proc., PSL – 6 proc. Jednak mimo deklaracji Schetyny i słów o rozmowach dotyczących wspólnych list przed przyszłorocznymi wyborami szanse na ich utworzenie pozostają niewielkie. Politycy PSL od miesięcy powtarzają, że do wyborów sejmikowych idą samodzielnie.
Na pięć tygodni przed przejęciem władzy przez Donalda Trumpa przywódcy Polski i Francji uzgodnili wspólne warunki zakończenia wojny w Ukrainie.
Partia Razem, która od 2019 roku posługiwała się nazwą Lewica Razem, zdecydowała o powrocie do starej nazwy. Jej zdaniem zmiana jest „raczej techniczna niż faktyczna”, jednak podjęta w symbolicznym momencie.
Rok rządu Donalda Tuska to w bardzo dużym stopniu rok kontynuacji poprzednich rządów. Wystarczy spojrzeć jak wygląda budżet państwa na 2025 rok – ocenia Stanisław Tyszka, europoseł Konfederacji.
- Nic, co dotyczy Ukrainy, nie powinno odbywać się bez Ukrainy i Europy - mówił w czasie spotkania szefów MSZ Niemiec, Polski, Francji, Włoch i Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii w Berlinie minister Radosław Sikorski. W niemieckiej stolicy jest też szefowa europejskiej dyplomacji, Kaja Kallas.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił w czwartek rano, że rząd nie wprowadzi kredytu 0 proc. Czy to koniec wielkich obietnic koalicji? Jak rząd Donalda Tuska radzi sobie w polityce mieszkaniowej? Czy to był stracony rok? W przededniu rocznicy powołania rządu w podcaście „Rzecz w tym” osiągnięcia gabinetu Donalda Tuska podsumowuje Adam Roguski.
Ministerstwo obrony za 1,2 mld zł kupi bezzałogowce rozpoznawcze MQ-9B Sky Guardian. – Utworzenie wojsk dronowych staje się faktem – zapowiedział Władysław Kosiniak Kamysz. Także w czwartek Grupa WB poinformowała o tym, że sprzedaje bezzałogowce Malezji.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Partia Razem, która od 2019 roku posługiwała się nazwą Lewica Razem, zdecydowała o powrocie do starej nazwy. Jej zdaniem zmiana jest „raczej techniczna niż faktyczna”, jednak podjęta w symbolicznym momencie.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
Rok rządu Donalda Tuska to w bardzo dużym stopniu rok kontynuacji poprzednich rządów. Wystarczy spojrzeć jak wygląda budżet państwa na 2025 rok – ocenia Stanisław Tyszka, europoseł Konfederacji.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
Kończący urzędowanie prezydent USA Joe Biden skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i złagodził wyroki dotyczące 1500 osób, odbywających karę pozbawienia wolności w aresztach domowych. Ułaskawił także 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy - podała agencja AP. Prezydent zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie kontynuował przegląd petycji o ułaskawienie. To największy taki akt łaski podjęty w ciągu jednego dnia - zauważa agencja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas