Opozycja na wspólnej liście wyborczej?

Mimo danych pokazujących polityczne zyski wspólny start w samorządach jest mało prawdopodobny.

Aktualizacja: 04.10.2017 18:50 Publikacja: 03.10.2017 18:57

Opozycja na wspólnej liście wyborczej?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Czy dojdzie do zjednoczenia opozycji przed wyborami samorządowymi i utworzenia wspólnych list? – Prowadzę takie rozmowy – mówił we wtorek Grzegorz Schetyna na antenie radiowej Trójki. Taki sojusz mógłby być politycznie opłacalny. Przynajmniej jeśli chodzi o PO i Nowoczesną. Wynika to z badania przeprowadzonego przez jedną z partii politycznych w Małopolsce, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Według tego sondażu, przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu, PiS może liczyć na 25 mandatów w sejmiku, PO na osiem, PSL na pięć, a Nowoczesna na jeden. Ale jeśli kandydaci Platformy i Nowoczesnej znajdą się na wspólnej liście, to w grę wchodzi zdobycie 13–14 mandatów, co przy utrzymaniu wyników PSL daje koalicji ok. 19, 20 miejsc. Taki bonus nie jest zaskoczeniem dla analityków. – To jest naturalny mechanizm, efekt obecnego systemu. Nagroda za zjednoczenie jest tym większa, im mniejsze są łączące się ugrupowania. Warto jednak pamiętać, że w sejmikach jest duża doza przypadkowości. Są małe okręgi, jeden mandat to średnio 17 proc. głosów – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwraca też uwagę, że w wyborach sejmikowych duże znaczenie będą miały lokalne listy. Zysk z potencjalnego zjednoczenia widać też na poziomie krajowym, np. w sondażu Kantar Public opublikowanym pod koniec lipca. W nim wspólna lista PO i Nowoczesnej ma 35 proc., PiS – 32 proc., PSL – 6 proc. Jednak mimo deklaracji Schetyny i słów o rozmowach dotyczących wspólnych list przed przyszłorocznymi wyborami szanse na ich utworzenie pozostają niewielkie. Politycy PSL od miesięcy powtarzają, że do wyborów sejmikowych idą samodzielnie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Michał Szułdrzyński: Duda ułaskawia Bąkiewicza. I uderza w państwo, wspierając bojówkarzy
Polityka
Szef MON reaguje na zachowanie Grzegorza Brauna. Pisze o reakcji służb
Polityka
Jeśli Czarzasty nie wystartuje na szefa Lewicy, jestem gotów przejąć odpowiedzialność
Polityka
IPN wszczął śledztwo ws. wypowiedzi Grzegorza Brauna
Polityka
Jakub Banaszek: Podział środków w samorządach cały czas budzi wątpliwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama