Sondaż: Kto powinien opuścić rząd

Który z ministrów powinien w ramach rekonstrukcji odejść z rządu? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Aktualizacja: 15.11.2017 08:52 Publikacja: 13.11.2017 23:01

Sondaż: Kto powinien opuścić rząd

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Głównym tematem dla Zjednoczonej Prawicy jest w ostatnich dniach rekonstrukcja rządu.

Beata Szydło kilka razy deklarowała, że jest zdania, iż rekonstrukcję rządu należy robić, a nie o niej mówić. Jej partia zdaje się jednak mieć inne zdanie w tej kwestii.

Połowa badanych wskazuje, że rząd w ramach rekonstrukcji powinien opuścić Antoni Macierewicz. Ponad 40 proc. ankietowanych wskazuje na ministra środowiska, Jana Szyszko, a po 35 proc. na Witolda Waszczykowskiego, Konstantego Radziwiłła oraz Zbigniewa Ziobro. 37 proc. respondentów wskazuje, że rząd powinna opuścić premier Beata Szydło. Co piąty ankietowany nie miał zdania w tej sprawie.

- Mężczyźni częściej niż kobiety wskazywali na opuszczenie rządu przez ministrów, wśród kobiet co czwarta nie miała zdania w tej sprawie, wśród mężczyzn było to 14 proc. O 12 punktów procentowych większy odsetek mężczyzn wskazywał na odejście Witolda Waszczykowskiego oraz Mariusza Kamińskiego. Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które uważają, że rząd powinien opuścić Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Jan Szyszko oraz Beata Szydło - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

 Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu przypomina, że tradycyjnie w tego typu sondażach respondenci wskazują na dwie grupy polityków, które powinny zostać zastąpione przy rekonstrukcji rządu - postacie najbardziej wyraziste bądź kontrowersyjne oraz szefowie tzw. resortów społecznych. - Nie inaczej kwestia ta wygląda w zestawieniu przygotowanym na zlecenie „Rzeczpospolitej”. W pierwszej grupie polityków "do wymiany" znaleźli się: Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Beata Szydło, Witold Waszczykowski, Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak. W drugiej z kolei odnotowano ministra zdrowia i minister edukacji narodowej – komentuje prof. Knopek.

Z wcześniejszego sondażu wynika, że ponad 60 proc. badanych nie chce, by to Jarosław Kaczyński zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera.

Z innego sondażu dla serwisu rp.pl wynika jednak, że respondenci oczekują raczej głębokiej rekonstrukcji rządu.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty