Na wniosek premiera Mateusza Morawickiego prezydent Andrzej Duda powołał dziewiątego stycznia nowych ministrów, m.in. Joachima Brudzińskiego, Łukasza Szumowskiego i Jacka Czaputowicza. Z rządu odeszli m.in. Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Konstanty Radziwiłł, Witold Waszczykowski.

Większość badanych (56 proc.) odpowiedziało, że nie brakuje im żadnego z ministrów PiS, którzy zniknęli z rządu w ramach styczniowej rekonstrukcji.

 

- Wśród wymienionych nazwisk najczęściej to Anna Streżyńska (15 proc.) była wymieniana jako minister, który powinien zostać na swoim stanowisku. Co dziesiąty badany wskazał Antoniego Macierewicza. Wśród najrzadziej wskazywanych nazwisk są Jan Szyszko (3 proc.), Konstanty Radziwiłł (3 proc.) oraz Witold Waszczykowski (3 proc.). Brak Anny Streżyńskiej w obecnym składzie rządu częściej był zauważalny dla mężczyzn (17 proc.) oraz osób powyżej 50. roku życia (19 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

I dodaje, że Streżyńska była też wskazywana częściej przez osoby o wykształceniu wyższym (20 proc.), o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (18 proc.) oraz przez badanych z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (19 proc.).

Wcześniejszy sondaż rp.pl pokazał, że co czwarty ankietowany uważa, iż po rekonstrukcji rząd Mateusza Morawieckiego będzie działał sprawniej, ale prawie 40 proc. jest przeciwnego zdania.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu przypomina, że jeszcze 20 lat temu uwaga Polaków, przy rekonstrukcji rządu, skupiałaby się głównie na ministrach gospodarki, finansów czy skarbu, czyli resortach odpowiedzialnych za zabezpieczenie podstawowych potrzeb materialnych społeczeństwa.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Według politologów w obecnej konfiguracji politycznej nie tylko premierowi, ale jakiemukolwiek politykowi sygnowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość trudno byłoby zachować niezależność względem prezesa tej partii.

Czytaj także:

Ilu ministrów powinien w swoim rządzie wymienić Mateusz Morawiecki?