- Ceny paliw rosną nieubłaganie - powiedział poseł Krzysztof Bosak na konferencji prasowej zorganizowanej przez stacją paliw w Warszawie. Odnosząc się do PiS i PO stwierdził, że przedstawiciele tych partii będąc w opozycji zapowiadają obniżkę cen paliw, a "kiedy rządzą, do tematu nie wracają".

- Jarosław Kaczyński występował z kanistrem, na którym pokazywał, że ponad połowa ceny paliwa to podatki, robili to również politycy Platformy Obywatelskiej. PiS rządzi już piąty rok. Do dotychczas obciążających cenę paliw podatków dodał jeszcze opłatę emisyjną. Platforma Obywatelska rządziła osiem lat i również cen paliw nie obniżyła - zaznaczył.

Czytaj także: Policja zapowiada "zdecydowane represje" za łamanie obostrzeń

Bosak dodał, że ze względu na koniunkturę na światowych rynkach cena paliw powinna spadać, ale rośnie.

- Ponad 52 proc. ceny paliwa to opodatkowanie w różnych formach - akcyza, VAT, opłata emisyjna, jest tego wiele. Tutaj nie tankujemy aut, tutaj tankujemy przede wszystkim budżet ministra finansów - oświadczył.

Były poseł Jacek Wilk nazwał stacje paliw "polowymi urzędami skarbowymi". - Polski kierowca jest przedmiotem niespotykanego wręcz wyzysku fiskalnego - powiedział dodając, że biorąc pod uwagę ceny oraz zarobki Polacy za przeciętną pensję mogą kupić "stosunkowo najmniej paliwa" w Europie.

Bieżące opodatkowanie paliw jest, zdaniem Wilka, "wyjątkowo obrzydliwym" sposobem ściągania pieniędzy.

Jacek Wilk ocenił, że dzięki zmniejszeniu obciążeń fiskalnych więcej pieniędzy zostałoby w kieszeniach obywateli, co z kolei korzystnie wpłynęłoby na rozwój polskiej gospodarki.

- Te horrendalne podatki na paliwa trzeba oczywiście obniżyć. Zawsze mówiliśmy, że cena paliwa może kształtować się nawet na poziomie trzech złotych. To nie jest żadne science fiction, to nie jest żadna fantazja - przekonywał polityk Konfederacji.

Dyrektor biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk mówił, że tempo wzrostu cen paliw w Polsce jest największe od pięciu lat. Ocenił, że wahania na światowych rynkach nie tłumaczą skali wzrostów, a obecne ceny paliw to efekt "nadmiernego opodatkowania".