Schetyna mówi o potrzebie "kontroli publicznej" nad służbami specjalnymi

W Polsce nie ma kontroli parlamentarnej nad działaniami służb - musi powstać kontrola publiczna - podkreślił Grzegorz Schetyna, poseł PO, w rozmowie z Radiem Plus, w kontekście planu powołania komisji śledczej ds. podsłuchów w latach 2005-2021.

Publikacja: 20.01.2022 15:30

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Schetyna został zapytany czy PO poprze wniosek Pawła Kukiza, ws. powołania specjalnej komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić przypadki podsłuchów w latach 2005-2021.

- Każdy głos po stronie opozycyjnej jest ważny, jeżeli Paweł Kukiz wnosi inicjatywę w tak ważnej sprawie jak naświetlenie sprawy podsłuchów polityków opozycji, to tworzy to nową jakość. To jest ważna sprawa, bo dotyczy jakości polskiej demokracji - podstawowych rzeczy, jeśli chodzi o szanowanie prawa i przyzwoitość zasad. Dlatego trzeba tę sprawę dokładnie zbadać i wydaje mi się, że są spore szanse na powołanie tej komisji - stwierdził polityk.

Komisja ds. Służb Specjalnych nie spełnia swojego zadania i nie kontroluje służb specjalnych, bo jest kierowana przez polityka PiS-u, który skutecznie blokuje jej działania

Grzegorz Schetyna, poseł PO

Poseł przedstawił następnie warunki, które - według niego - muszą zostać spełnione, żeby nowa komisja śledcza skutecznie zbadała sprawę podsłuchów.

- Bardzo ważny jest skład komisji i tego by nie poświęciła całego swojego czasu pracy na lata 2005-2007, tylko żeby zaczęła od rzeczy, które mają miejsce teraz, bo mają one wpływ na polską politykę i polską demokrację - zaznaczył gość Radia Plus.

Czytaj więcej

Kukiz gotów stanąć na czele komisji ds. podsłuchów. "Jestem gwarantem bezstronności w Sejmie"

Zdaniem Grzegorza Schetyny nie ma obecnie żadnej kontroli na działaniami służb specjalnych, ponieważ organ, który ma je kontrolować, jest kierowany przez posła z PiS-u.

- Specjalistyczne oprogramowanie zostało stworzone, by skutecznie walczyć z międzynarodowym terroryzmem. W Polsce było wykorzystywane przeciwko przeciwnikom politycznym. W Polsce nie ma kontroli parlamentarnej na działaniami służb - musi powstać kontrola publiczna. Komisja ds. służb specjalnych nie spełnia swojego zadania i nie kontroluje służb specjalnych, bo jest kierowana przez polityka PiS-u, który skutecznie blokuje jej działania - ocenił parlamentarzysta.

Polityka
Echa "lex Tusk". Z rady przy prezydencie odchodzi marszałek woj. kujawsko-pomorskiego
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Marek Kozubal: Wyciągajmy wnioski z błędów
Polityka
Spot PiS z Auschwitz. Suski: Jak my cokolwiek zrobimy, to jest afera na niemalże cały świat
Polityka
PO składa do prokuratury wniosek ws. premiera po publikacji "Rzeczpospolitej"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Politycy państw NATO chcą Ukrainy w Sojuszu. "To wzmocni pokój w Europie"
Polityka
"Lex Tusk". Rau i Blinken rozmawiali o sprawie w Oslo