Walka z przeciwnikami szczepień w PiS. Niedzielski grozi dymisją

Minister zdrowia Adam Niedzielski może ogłosić swoją dymisję, jeżeli w Sejmie nie zostanie przyjęta ustawa, która da pracownikom możliwość weryfikacji covidowej. Ustawa jest blokowana przez grupę przeciwników szczepień z klubu PiS.

Publikacja: 18.01.2022 07:40

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: PAP/Tomasz Gzell

W połowie grudnia grupa posłów PiS złożyła w Sejmie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Projekt ma "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Jeżeli przepisy weszłyby w życie, pracodawca mógłby żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Czytaj więcej

Były członek Rady Medycznej: Mieliśmy coraz większą liczbę zgonów i poczucie kompletnego dryfu

Przeciw takiemu rozwiązaniu opowiada się część członków klubu PiS. Posłanka Anna Maria Siarkowska złożyła poprawkę, dzięki której do pracy dopuszczone by były nie tylko osoby zaszczepione lub przetestowane, ale także te z wysoką liczbą przeciwciał.

Jak informuje RMF FM, od decyzji w sprawie ustawy swoją przyszłość uzależnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Władzom PiS miał przekazać, że jeżeli przepisy nie zostaną przyjęte, odejdzie z resortu.

W ubiegłym tygodniu przeciwników szczepień w klubie PiS osobiście miał namawiać do poparcia projektu ustaw prezes Jarosław Kaczyński. Rozmowa nie przyniosły zmian, antyszczepionkowcy zapowiadają, że przestaną popierać rząd, jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm.

Polityka
Platforma po marszu idzie dalej
Polityka
Sondaż. Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą
Polityka
Jaki: W wyborach dostałem więcej głosów, niż było uczestników marszu 4 czerwca
Polityka
Wałęsa po marszu 4 czerwca: Tusk jest najlepszym i najmądrzejszym politykiem
Polityka
Rzecznik PiS "zdegustowany" językiem na marszu 4 czerwca
Polityka
Niemiecka prasa pisze o marszu 4 czerwca. „PiS popełnił dwa decydujące błędy”