- Finlandia nie prowadzi rozmów z NATO na temat przystąpienia do sojuszu, nie ma takiego planu w najbliższym czasie. Polityka bezpieczeństwa Finlandii pozostaje niezmieniona - powiedział dziennikarzom szef MSZ Pekka Haavisto.

Komentując ostrzeżenie polskiego ministra spraw zagranicznych o tym, że Europa jest bliżej wojny niż była od 30 lat, Haavisto powiedział, że rozumie presję, pod jaką znajdują się Ukraina i Polska z powodu narastających napięć w sferze bezpieczeństwa na ich granicach.

- Mam jednak nadzieję, że nie znajdziemy się w takiej sytuacji - przekazał szef MSZ.

Czytaj więcej

Rosja: Ci, którzy chcą Szwecji i Finlandii w NATO, nie szanują ich suwerenności

Zainteresowanie Finlandii i Szwecji członkostwem w NATO stało się tematem międzynarodowej debaty w tym tygodniu, gdy rosyjscy i amerykańscy urzędnicy prowadzili rozmowy na temat polityki bezpieczeństwa w Genewie.

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla MSNBC zasugerował, że Finlandia chce wstąpić do NATO, po tym jak w środę rzecznik Kremla Dmitrij Peskow powiedział dziennikarzom, że Rosja postrzegałaby wstąpienie Finlandii do NATO jako "instrument konfrontacji".

Finlandia, która ma trudną historię z Rosją, po tym jak obie strony starły się podczas II wojny światowej, od dawna utrzymuje drzwi do NATO otwarte, twierdząc, że ma prawo ubiegać się o członkostwo, jeśli się na to zdecyduje.