- Prezydent Zełenski zaproponował prezydentowi Bidenowi zorganizowanie i prowadzenie spotkania trójstronnego, być może w formie wideokonferencji, z udziałem Władimira Putina. Wciąż czekamy na odpowiedź ze strony rosyjskiej – powiedział Jermak podczas dyskusji w Radzie Atlantyckiej.
Przedstawiciele Joe Bidena mieli przyjąć tę propozycję z "pewnym zainteresowaniem" - ocenił Jermak.
Rozmowy miałyby dotyczyć deeskalacji napięcia na linii Ukraina - Rosja, a także sytuacji w Donbasie.
Czytaj więcej
- Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się w Polskim Radiu do kwestii koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą.
Obecny format rozmów w Normandii, mający na celu zaprowadzenie pokoju w ukraińskim Donbasie zajętym przez Rosję, obejmuje Ukrainę, Rosję, Francję i Niemcy. Proces negocjacji utknął w martwym punkcie, a pozostałe trzy strony obwiniają Rosję za opóźnienia i niestawianie się na rozmowy.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Kreml zgromadził w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 100 000 żołnierzy i technologię potrzebną do dalszej inwazji na ten kraj.
W tym tygodniu rosyjscy dyplomaci spotkali się z USA i NATO, a następnie odbyło się spotkanie OBWE, której członkami są Ukraina i Rosja. Żadne ze spotkań nie doprowadziło do konkretnych postanowień.
Czytaj więcej
Europa jest najbliżej wojny od 30 lat - oświadczył szef MSZ Zbigniew Rau, zwracając się do 57 członków Organizacji i Bezpieczeństwa w Europie, na czele której stoi obecnie Polska (przewodnictwo w OBWE jest rotacyjne).
Strona rosyjska natomiast oświadczyła wprost, że negocjacje osiągnęły „ślepy zaułek” i że Rosja nie będzie wiecznie czekać, aż Zachód podejmie decyzje w sprawie jej żądań.
Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc
Moskwa chce, aby NATO zrezygnowało z zamiaru rozszerzania listy swoich członków o Ukrainę, a siły sojuszu rozmieszczone w Europie cofnęły się do poziomu z 1997 roku.