Partie, tworzące rząd Olafa Scholza (SPD, Zieloni i FDP) od dawna chciały wykreślenia tego przepisu z Kodeksu karnego, sprzeciwiała się jednak temu centroprawicowa CDU/CSU, która obecnie jest w opozycji.

Teraz Buschmann stwierdził, że pierwszym krokiem jaki podejmie rząd w reformie polityki społecznej, będzie usunięcie z Kodeksu karnego przepisu zakazującego "reklamowania" aborcji przez lekarzy. Za takie działania grozi obecnie w Niemczech do 2 lat więzienia.

Czytaj więcej

Nowy rząd Niemiec chce znieść przepisy aborcyjne z czasów nazistowskich

W 2019 roku, w ramach kompromisu z CDU/CSU, pozwolono lekarzom i szpitalom informować na swoich stronach, że przeprowadzają aborcję. Lekarzom ani szpitalom nie wolno było jednak podawać publicznie żadnych dalszych informacji na ten temat.

Zdaniem Buschmanna przepis w obecnym kształcie grozi więzieniem lekarzom, którzy przeprowadzają legalne aborcje za to, że umieszczają oni informacje na temat tych zabiegów w internecie co - jak stwierdził - jest "absurdem".

W 2019 roku, w ramach kompromisu z CDU/CSU, pozwolono lekarzom i szpitalom informować na swoich stronach, że przeprowadzają aborcję

- Wiele kobiet, które wahają się czy dokonać aborcji, szuka rad w internecie - dodał Buschmann. - Nie może być tak, że lekarze, którzy są z racji wykształcenia wykwalifikowani, by udzielać fachowych informacji w tym zakresie, nie mogą tego robić w internecie - podkreślił.