W ten sposób Barbados zerwał ostatnie więzi łączące go z Wielką Brytanią. Pierwsi Brytyjczycy dotarli na tę położoną na Oceanie Atlantyckim wyspę w 1625 roku - i od tamtego czasu, aż do 1966 roku Barbados pozostawał brytyjską kolonią. Po ogłoszeniu niepodległości kraj pozostał połączony z Wielką Brytanią unią personalną - królowa Elżbieta II nadal była głową tego państwa.

W ceremonii ogłoszenia republiki na Barbadosie brał udział brytyjski następca tronu, książę Karol.

Czytaj więcej

Barbados usuwa pomnik brytyjskiego admirała

Pierwszą w historii prezydent Barbadosu została Sandra Mason, była gubernator generalna wyspy.

- Postawmy kropkę na tej kolonialnej stronie - mówił w czasie ceremonii Winston Farrell, poeta z Barbadosu. - Chodzi o nas, dorastających wśród pól trzcinowych, odzyskujących naszą historię - dodał.

1625

Od tego roku Barbados był brytyjską kolonią

"Dziś jest ta noc!" - napisał na pierwszej stronie lokalny dziennik "Barbados' Daily Nation".

Niektórzy zwolennicy zerwania z brytyjską monarchią na Barbadosie domagają się obecnie wypłaty przez Wielką Brytanię rekompensat za wieki niewolnictwa na wyspie. Brytyjczycy wykorzystywali na Barbadosie niewolników na plantacjach tytoniu, bawełny i trzciny cukrowej. Między 1627 a 1833 rokiem na wyspę przybyło ok. 600 tys. niewolników z Afryki.

Barbados, mimo detronizacji Elżbiety II, pozostanie częścią Commonwealthu, brytyjskiej wspólnoty narodów, skupiającej 54 państwa grupy łączącej byłe brytyjskie kolonie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Przed Barbadosem państwem, który zdetronizował Elżbietę II był położony na Oceanie Indyjskim Mauritius, który stał się republiką w 1992 roku.