Sajf al-Islam Kadafi, w przeszłości postrzegany jako potencjalny następca ojca, obalonego w 2011 roku, zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich w Libii, które odbędą się w przyszłym miesiącu.

Nazwisko Kadafiego pojawiło się jednak na liście osób, które nie mogą ubiegać się o prezydenturę, opublikowanej przez Najwyższą Komisję Wyborczą. Kadafi-junior może odwołać się od decyzji Komisji do sądu.

Sajf al-Islam Kadafi został skazany na śmierć przez sąd w Trypolisie w 2015 roku za stosowanie przemocy wobec uczestników protestów, które przerodziły się w rebelię przeciw władzy jego ojca, ale wyrok w jego sprawie został zakwestionowany przez rywalizujące ze sobą w Libii ośrodki władzy.

Czytaj więcej

As-Sa’adi al-Kadafi
Libia: Syn Muammara Kadafiego wyszedł z więzienia

Kadafi-junior jest też poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutem popełnienia zbrodni przeciw ludzkości.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Libii odbędzie się 24 grudnia. Od czasu upadku Muammara Kadafiego kraj pogrążony jest w wewnętrznym konflikcie. W Libii funkcjonuje kilka ośrodków władzy, które wzajemnie się zwalczają.

Nazwisko Kadafiego pojawiło się na liście osób, które nie mogą ubiegać się o prezydenturę

Sajf al-Islam Kadafi złożył dokumenty niezbędne do rejestracji jego kandydatury w wyborach 14 listopada, w położonym na południu kraju mieście Sabha. Po raz pierwszy od lat 49-letni Sajf al-Islam Kadafi pojawił się wówczas publicznie. W 2011 roku Saif al-Islam Kadafi został pojmany przez powstańców. Z aresztu wyszedł w 2017 roku.