Premier Morawiecki miał zwrócić się do ministra zdrowia i jego współpracowników o "przygotowanie »tarczy onkologicznej« – tarczy finansowej (2020-2021) dla onkologii". 

Minister zdrowia Adam Niedzielski w odpowiedzi wspomniał m.in. o tym, że onkologia w ostatnim czasie otrzymała "duże wsparcie", w tym m.in. 3 proc. dodatkowych płatności dla wszystkich jednostek onkologicznych. Z tego względu zaproponował, aby "poczekać jak to wpłynie na pozycję finansową onkologii".

Czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki
Afera e-mailowa. "Spróbujmy pokazać, że to państwo działa"

W dalszej korespondencji Morawiecki przyznaje, że widzi, iż "dużo się dzieje w tej kwestii", ale, dodaje, "trzeba te rzeczy, które się dzieją, obudować paroma pomysłami i nazwać to pakietem onkologicznym", który zostanie przedstawiony "w najlepszy możliwy sposób z punktu widzenia opinii publicznej".

Dodaje przy tym, że choć wspomniane przez Niedzielskiego nakłady powodują, iż "onkolodzy nie powinni już tak bardzo narzekać", to jednak z projektem onkologicznym chciałby wyjść "bardzo szybko".

Na zakończenie korespondencji szef rządu prosi o uzgodnienie "nie za późno jakiejś ładnie złożonej konferencji prasowej w tej sprawie.

"Ludzie się onkologią non-stop nieodmiennie interesują" - miał zakończyć premier.

Maile, które rzekomo miały być wykradzione przez hakerów ze skrzynki pocztowej szefa KPRM Michała Dworczyka, publikowane są od czerwca. Dworczyk przyznał, że doszło do włamania i zgłosił sprawę odpowiednim służbom. Nigdy nie potwierdził, że publikowane treści są prawdziwe.