Przy granicy ukraińsko-białoruskiej będzie też stacjonować lotnictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym 15 śmigłowców - podaje portal Nexta.

Unia Europejska oskarża Białoruś o zachęcanie migrantów do przyjazdu na jej terytorium, a następnie przepychanie tysięcy z nich na terytorium Polski i innych sąsiednich krajów UE w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Broń z Donbasu przerzucana do obozów migrantów

Chociaż Ukraina nie jest członkiem UE, obawia się, że stanie się kolejną drogą docierania przez migrantów do Unii.

Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrskiy powiedział, że nowe siły obejmą 3000 żołnierzy straży granicznej, 3500 żołnierzy Gwardii Narodowej i 2000 policjantów.

– Na służbie będzie też lotnictwo MSW, w tym  15 śmigłowców, które zapewnią mobilność i w razie potrzeby przeniosą nasze siły na granicę – powiedział.

Czytaj więcej

Ambasada Iraku w Moskwie zorganizuje ewakuację Irakijczyków z Białorusi

Monastyrski powiedział wcześniej, że ukraińska straż graniczna, policja i gwardia narodowa przeprowadzą ćwiczenia na granicy z Białorusią. „Aby przeciwdziałać potencjalnemu kryzysowi migracyjnemu, zaangażujemy wszystkie pięć struktur MSW bez wyjątku” – podano w oświadczeniu.

Monastyrski ocenił,  że podjęte działania zniechęcą migrantów do wjazdu na Ukrainę, ale była republika radziecka musia radykalnie przebudować swoją granicę z sąsiednią Rosją i Białorusią, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ