W sondażu pytano, na którą z wymienionych partii lub koalicji partii respondenci oddaliby głos, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę.

Pierwsze miejsce w badaniu zajęło Prawo i Sprawiedliwość / Zjednoczona Prawica (37,6 proc. wskazań, o 2,6 pkt. proc. mniej niż w sondażu z 10-11 września). Taki wynik dałby obecnie rządzącym 209 mandatów w Sejmie - do samodzielnych rządów potrzeba 231.

Chęć głosowania na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) zadeklarowało 24,6 proc. ankietowanych (wzrost o 0,5 pkt. proc.) - KO miałaby 119 mandatów.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków nie wierzy w usprawnienie sądów przez PiS

Z sondażu wynika, że o 1,9 pkt. proc., do 12,8 proc., wzrosło poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni (56 mandatów).

Kluby w Sejmie mogłyby też utworzyć Lewica (Nowa Lewica, Razem), dla której poparcie wzrosło o 0,1 pkt. proc., do 9,1 proc. (32 mandaty) oraz Konfederacja (Partia KORWiN, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej), która odnotowała spadek poparcia o 0,6 pkt. proc. do 8,2 proc. (30 mandatów).

Z badania wynika, że PSL - Koalicja Polska z poparciem 5,7 proc. (wzrost o 1,8 pkt. proc.) mogłoby utworzyć w Sejmie 13-osobowe koło poselskie,

Chęć głosowania na inne partie wyraziło 2 proc. respondentów.

Sondaż Estymatora dla portalu dorzeczy.pl został przeprowadzony 5-6 listopada metodą CATI. Podane wyniki dotyczą jedynie osób, które zadeklarowały, że zagłosują w wyborach i wskazały wybraną partię. Według badania, frekwencja wyniosłaby 55 proc.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM