David Sassoli, przewodniczący PE, zwrócił się we środę do służb prawnych Parlamentu Europejskiego o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia o warunkowości.

Mechanizm zaakceptowano w grudniu ubiegłego roku i pozwala on UE zawiesić płatności z budżetu UE na rzecz państw członkowskich, w których praworządność jest zagrożona w taki sposób, że zagraża to interesom finansowym UE.

Czytaj więcej

Wszyscy spodziewają się, że podczas szczytu Mateusz Morawiecki powtórzy argumenty przedstawione w St
Polska musi wykonać wyroki TSUE

- Lewicowo-liberalna większość wywiera presję na KE w sprawie uruchomienia mechanizmu warunkowości, wczoraj przewodniczący PE wskazał służbom prawnym PE przygotowanie wniosku o pociągnięcie KE za bezczynność względem Polski do TSUE - powiedziała w rozmowie z radiową Jedynką europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

Odniosła się również do informacji o chęci odwołania szefowej KE Ursuli von der Leyen. - Jesteśmy w mniejszości w PE, jesteśmy rozsądnymi politykami, wiemy jak wygląda arytmetyka, nie składa się wniosku, który nie ma żadnej szansy - skomentowała.

- Ursula von der Leyen wykonała b. ostry skręt w lewo, zdecydowanie jesteśmy jej postawą rozczarowani, ale biorąc pod uwagę układ w KE, PE, inny przewodniczący byłby jeszcze bardziej zafiksowany na realizowaniu lewicowych postulatów - dodał.

Czytaj więcej

Reaktywacja premier Szydło?

Wiśniewska przekonuje, że rząd nie zamyka drzwi i pokazuje swoją gotowość do rozmów. - Szukamy kompromisu i pola, na którym możemy się porozumieć, dlatego też wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w PE - powiedziała.