Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wezwał do wzięcia udziału w wiecu na Placu Zamkowym w Warszawie. W piątek przekonywał, że w wydarzeniu powinny wziąć udział osoby, które cenią sobie "wolność, dobrobyt i bezpieczeństwo"

Czytaj więcej

Szef MSZ Luksemburga po wyroku TK: Polski rząd igra z ogniem

- Operacja wyprowadzania Polski z Europy zaplanowana przez Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pełną parą. Jeżeli pozostaniemy bierni, nic go nie zatrzyma. Coraz więcej ludzi mówi dziś, że ciśnie im się na usta tylko jedno słowo "zdrada", bo to jest zdrada - mówił w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

- Zdrada najważniejszych narodowych interesów i naszych zwykłych, polskich marzeń o bezpieczeństwie, dobrobycie, wolności. Wzywam wszystkich, którzy kochają Polskę, wzywam wszystkich, którzy kochają wolność, wzywam wszystkich, którzy kochają swoje dzieci - przekonywał Tusk.

Czytaj więcej

Konfederacja po wyroku TK: Suwerenności się już zrzekliśmy

- Nie ma znaczenia, ile macie lat, jakie macie poglądy, gdzie mieszkacie, czy jesteście wierzący czy niewierzący, na jaką partię głosowaliście. Dziś musimy być wszyscy razem i musimy zapomnieć o podziałach. Musimy ratować Polskę, nikt tego za nas nie zrobi - dodał lider PO.

- Głęboko wierzę, że wciąż wszystko jest w naszych rękach, więc zbieramy się w niedzielę o 18 na Placu Zamkowym w Warszawie. Polska jest warta waszego zaangażowania. Nasza przyszłość jest tego warta. Do zobaczenia w niedzielę - zakończył Tusk.