Soloch tłumaczył dlaczego - jego zdaniem - nie powinno się zwoływać Rady Gabinetowej w sprawie kryzysu migracyjno-humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.

- Prezydent kontaktuje się w pierwszej kolejności z rządem i instytucjami państwa. Podnoszona (przez opozycję red.) sprawa zwołania Rady Gabinetowej, to jest oczywiście wewnętrzna sprawa między rządem, a prezydentem. Format, w którym cały rząd zbiera się w tej kwestii, nie jest na tę chwilę potrzebny, ponieważ prezydent na bieżąco spotykał się z poszczególnymi ministrami. W sytuacji, w której opozycja prezentuje takie skrajne emocje - chce wierzyć, że są one szczere - (Rada Gabinetowa) nie ma sensu. Mam wrażenie, że dla części opozycji to jest teatr i okazja do demonstracji oraz pobudzania w swoim własnym elektoracie postaw wrogich działaniom, które podejmuje państwo - przekonywał polityk.

Szacujemy, że na Białorusi znajduje się od 6 do 10 tysięcy obcokrajowców - to zaczyna stanowić problem dla tamtejszych władz

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN-u wskazywał też na problemy wewnętrzne Białorusi, które powodują ruchy migracyjne.

- W tej chwili na szacujemy, że na terenie Białorusi znajduje się od 6 do 10 tysięcy obcokrajowców, którzy zaczynają stanowić problem dla tamtejszych władz. To są ludzie, którzy przyjechali z zamiarem znalezienia się na Zachodzie - głównie w Niemczech - przyjechali z ograniczonym zasobem pieniędzy i te pieniądze się im skończyły - część z nich koczuje już po ulicach i stacjach metra – mówił gość Polskiego Radia.

Czytaj więcej

Hemina odnaleziono przy drodze wiodącej do granicy w nocy ze środy na czwartek
Reportaż z granicy Polski z Białorusią: Granica ludzkiego sumienia

Soloch skrytykował również opozycję za to, że nie stworzyła wspólnego frontu z rządem ws. kryzysu migracyjnego, który - jego zdaniem - jest największym zagrożeniem dla Polski od 1989 r.

- Można odnieść wrażenie, że nasza wewnętrzna sprawa i cała ta sytuacja jest pretekstem oceny działań rządu, tylko w wymiarze humanitarnym - abstrahując od sytuacji zewnętrznej. Znaczna część opozycji koncentruje się i buduje narrację jakby to była wewnętrzna sprawa Polski i pod tym kątem chce oceniać rządy. To nie służy i nie ułatwia nam podnoszenia kwestii naruszania naszej granicy w wymiarze międzynarodowym - podkreślił polityk.