- Całe środowisko PO, Lewicy, które zaliczane jest do tzw. unijczyków, czyli takiego środowiska, które bardziej widzi swoją reprezentację w Brukseli, a nie w Warszawie, ma problem, który sprowadza się do tego, że dzisiaj twarde liczby pokazane przez Solidarną Polskę, że w latach 2014-20 Polska w wymiarze finansowym straciła pól biliona, są absolutnie niepodważalne - powiedział poseł klubu PiS Janusz Kowalski (Solidarna Polska).

Polityk partii Zbigniew Ziobry odniósł się do raportu dotyczącego bilansu finansowego Polski w UE, który w poniedziałek na konferencji w Sejmie przedstawił europoseł Patryk Jaki (SP).

Raport, przygotowany przez zespół pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Krysiaka (SGH) i prof. Tomasza Grosse (UW) głosi, że w okresie 2004-2020 Polska otrzymała z budżetu UE netto ok. 593 mld zł, zaś w tym samym okresie bilans finansowy spółek UE transferujących zyski z Polski oraz zyski z polskich spółek z UE wyniósł -981 mld zł.

Czytaj więcej

Rząd odpowiada TSUE: Nie zamkniemy kopalni w Turowie. Kara nieproporcjonalna

Według raportu, całkowite straty Polski w okresie od 2004 r. wynoszą ok. 535 mld zł.

Kowalski: Polska jest łupiona

W rozmowie z Polsat News Janusz Kowalski mówił, że Polska jest "łupiona przez zagraniczne koncerny". W tym kontekście wspomniał o niepłaceniu podatków i transferowaniu gigantycznych kwot. - To rzecz, którą chcemy zmienić - zadeklarował.

Poseł przekonywał, że nowy budżet UE na lata 2021-27 jest "całkowicie nowy" i różni się od poprzedniego. - Jedna trzecia środków to będą środki na tzw. ideologiczną politykę klimatyczną - stwierdził.

Czytaj więcej

Solidarna Polska jest zadowolona z liczby stanowisk w rządzie? Cymański: Nie

- Gigantyczna ilość pieniędzy, którą dostaniemy od UE wyląduje w firmach niemieckich, francuskich - przekonywał dodając, że "nie mamy tych technologii OZE, musimy w sposób ideologiczny odchodzić od węgla".

- Ja udowodniłem, że 18 mld zł zostanie wytransferowane za granicę w najbliższym roku tylko za to, że polskie firmy kupują tzw. uprawnienia CO2. To są konkretne kwoty - powiedział Janusz Kowalski.

Kiedy poseł SP zagłosuje za polexitem?

Na niedawnej konwencji Platformy Obywatelskiej lider tej partii Donald Tusk zaproponował, by zmienić konstytucję o zapis, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich głosów. - Dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE - mówił Tusk.

Czytaj więcej

Morawiecki odpowiada Tuskowi: Jesteśmy w stanie podjąć rzeczową dyskusję

Poseł Solidarnej Polski ocenił, że Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej "nie miał żadnego sukcesu".

- Nie zrobił nic, oprócz oczywiście jednej rzeczy, zapewnił sobie emeryturę w wysokości chyba 30 tys. na najbliższe lata, więc Donald Tusk dzisiaj broni swojej emrytury, chciałby wpisać to w konstytucję, żeby nie daj Boże jej nie stracić - skomentował.

- Ja natomiast powiem jasno: jeżeli za kilka lat okaże się, że tracimy jeszcze bardziej na członkostwie w Unii Europejskiej - bo dzisiaj już w wymiarze finansowym tracimy - a ceny energii, ciepła idą w górę, zagłosuję za wyjściem Polski z Unii Europejskiej, ponieważ jestem zwolennikiem twardego stawiania sprawy i obrony polskich interesów - oświadczył Janusz Kowalski.