- Współpraca dzisiaj w parlamencie różnych środowisk opozycyjnych musi być oparta o wartości, o program, o pomysły. Tu jest jeden konkretny, bardzo mocny pomysł. Pokazanie, że Rzeczpospolita powinna być Rzeczpospolitą samorządową, która oparta jest o wspólnotę lokalną i to jest dzisiaj podpisana jasna deklaracja. To jest też zaproszenie dla tych wszystkich, którzy po rządach PiS chcą odbudować Polskę samorządową - mówił na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Intencją naszych środowisk politycznych jest konsekwentne wzmacnianie kompetencji samorządu, ale przede wszystkim zapewnienie im realnej niezależności, ufundowanej na nowym systemie finansowania samorządów - dodał Jarosław Gowin, cytowany przez 300polityka.pl.

Sygnatariusze deklaracji zaproponowali „wzmocnienie dochodów własnych samorządów”. - Proponujemy zwiększenie udziału samorządu w podatku PIT z 50 do 60 proc. Proponujemy podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do 31 proc.. Wreszcie nowy, bardzo ważny element. Proponujemy, żeby samorządy miały także udział w podatku VAT. Od każdego mieszkańca zameldowanego w danej gminie, ta gmina rocznie otrzymywałaby z podatku VAT 200 zł, powiat 75 zł, a województwo 25 zł - tłumaczył Gowin.

- Samorządy to nie budynki, wójtowie, burmistrzowie. Samorządy to my. Pieniądze zabrane samorządom, to pieniądze zabrane nam. Nie można z Warszawy decydować, gdzie wybudujemy salę gimnastyczną. W Warszawie pieniądze łatwo się rozpływają. Powinny one pozostać w samorządach - wyjaśniała natomiast Agnieszka Ścigaj, cytowana przez Onet.

Jarosław Gowin zapowiedział, że „trwają już prace eksperckie nad wspólnym stanowiskiem naszych środowisk w sprawach podatkowych”.