- Dziś w obliczu dramatycznych wydarzeń, których świadkami jesteśmy niemal na żywo, dzięki mediom, musimy wykazać się ludzkimi, solidarnymi odruchami - powiedziała Dulkiewicz nawiązując do deklaracji samorządowców, gotowych pomóc rządowi nieść pomoc uchodźcom z Afganistanu.

- To co jest najważniejsze to to, żeby być przygotowanym także kulturowo. Pamiętajmy, że ludzie z Afganistanu pochodzą z zupełnie innego obszaru kulturowego, religijnego. My w Gdańsku już w 2016 roku przygotowaliśmy model integracji imigrantów - mówiła prezydent Gdańska.

- My nie znamy dzisiaj jeszcze szczegółów, czekamy na rozmowę z przedstawicielami rządu - dodała Dulkiewicz dopytywana, czy Gdańsk deklaruje gotowość przyjęcia imigrantów. Potwierdziła jednocześnie, że Gdańsk chce ich przyjąć dodając, że jej miasto jest "pierwszym w Polsce, które przyjęło politykę w kwestii integracji imigrantów".

- Już teraz w szkołach mamy tysiąc uczniów, których pierwszym językiem nie jest język polski - zaznaczyła.

Dodała, że polityka integracji obejmuje również pomoc imigrantom w znalezieniu pracy czy mieszkania.

- Ja nie mogę powiedzieć jaka jest nasza gotowość, ponieważ nie wiem jakie są potrzeby. Mamy 2,5 tysiąca gmin w Polsce, pewnie do Polski nie przyjedzie więcej niż tysiąc imigrantów z Afganistanu - wyliczała dopytywana o to ilu imigrantów może przyjąć Gdańsk.

- Pan minister Dworczyk dwukrotnie do mnie dzwonił pytając, czy miasto Gdańsk jest gotowe do współpracy w tej sprawie - dodała wyjaśniając, że za każdym razem odpowiedziała twierdząco.