Czy w dniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, czy ma pan poczucie, że Niemcy rozliczyli się z krzywd wyrządzonych Polsce w trackie II Wojny Światowej?

Jakąś formą rozliczenia są porozumienia i traktaty powojenne oraz transfery finansowe, których Niemcy dokonują poprzez UE. PiS-owi trudno dziś na serio wrócić do kwestii reparacji. Rządzący mówiąc o reperacjach, robią to tylko ze względów politycznych, na użytek wewnętrzny. Jeśli byłoby inaczej, prowadziliby poważne rozmowy na temat reparacji ze stroną niemiecką.

Jarosław Kaczyński powiedział w tygodniu „Sieci”, że za odbudowę Pałacu Saskiego powinny zapłacić Niemcy: “Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II wojny światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I wojny światowej”. Dołącza się pan do apelu do Niemiec?

Rozumiem, że pan wicepremier Kaczyński ma umówione spotkania w Berlinie i będzie negocjował z niemieckim rządem zadośćuczynienie za obie wojny? Jeżeli Jarosław Kaczyński pojedzie do Berlina i zacznie negocjować kwestię reparacji, to dopiero wtedy uznam, że jest to poważny wniosek wart komentarza. Teraz są to publicystyczne wypowiedzi, które nie mają nic wspólnego z prawdziwymi intencjami rządu. A co do Pałacu Saskiego - zgodzi się Pan, że nie jest to sprawa pierwszorzędnej wagi. W Polsce i Warszawie są ważniejsze potrzeby, tym bardziej w czasie pandemii, ze wsparciem ochrony zdrowia na czele.

Czy polski parlament powinien uchwalić nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która ograniczy restytucję mienia ocalałych z Holokaustu?

Sprawę trzeba załatwić. PO zgłosiła poprawki do projektu ustawy. Spraw, które są w toku nie można nagle przeciąć należy także wdrożyć vacatio legis po to, aby wszyscy do zmian mogli się przygotować. Przy tak trudnych decyzjach potrzebna jest także duża aktywność dyplomatyczna rządu i pewna osłona tego typu decyzji. Ten rząd tego nie robi. Jeśli PiS naprawdę chce załatwić sprawę roszczeń, to trzeba także wreszcie uchwalić ustawę reprywatyzacyjną. Sześć lat PiS atakował Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz mnie, by potem przez czas swojej kadencji tej sprawy nie załatwić.

Kiedy powstanie w stolicy ulica im. Lecha Kaczyńskiego – twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego? Czy wystąpi pan do rady miasta o nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego jednej z ulic w stolicy?

Zgłaszałem swoją propozycję, ale wszystko rozbiło się o bardzo silny, uzasadniony sprzeciw radnych.

Lechowi Kaczyńskiemu należy się ulica w Warszawie?

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Tak.

Cała rozmowa Jacka Nizinkiewicz z Rafałem Trzaskowskim w jutrzejszej „Rzeczpospolitej” i po 21.00 na rp.pl

Współpraca: Karol Ikonowicz