Komunikat o przygotowaniach do stacjonarnego nauczania od września został opublikowany na stronie rządowej.

Czytamy w nim, że 2 sierpnia do wszystkich szkół trafi "przygotowany przez MEiN wspólnie z MZ i GIS zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną", które "będą wsparciem dla dyrektora w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki".

Rząd poinformował, że do szkół i przedszkoli trafią środki bezpieczeństwa.

Są to m.in.stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury - ich zakup pozostaje w gestii Rządowej Agencji rezerw Strategicznych, będą trafiac do szkół na podstawie wniosków.

Ponadto wszystkie szkoły mają otrzymać środki ochrony osobistej, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Trafi do nich również 100 tys. termometrów. 

W drugiej połowie sierpnia do placówek edukacyjnych maja dotrzeć "pakiety edukacyjne". Będą zawierać filmy edukacyjne, materiały informacyjne i  przykładowe konspekty lekcji o zdrowiu.

W połowie sierpnia rozpoczną się szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zobowiązało dyrektorów szkół do takiej modyfikacji programu nauczania, by zawierał on treści dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych.

Przygotowanie szkół w tym zakresie będą monitorować kuratorzy, którzy w ostatnim tygodniu sierpnia spotkają się z dyrektorami szkół, zorganizują też spotkania online dyrektorów szkół z przedstawicielami służby zdrowia.  Wtedy także odbędą się spotkania dyrektorów z rodzicami.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Na wrzesień rząd planuje akcję szczepień młodzieży w szkołach.

W komunikacie MEiN przypomina, że nauczyciele są w grupie priorytetowej Narodowego Programu Szczepień.

"Od lutego mogli rejestrować się na szczepienie. Łącznie zgłosiło się ok. 590 tys. osób. Dwie dawki preparatu przyjęło 474 312 pracowników systemu oświaty, a na uczelniach – 67 410. Do tej liczby należy dodać nauczycieli, którzy zaszczepili się indywidualnie. Szacujemy, że w sumie ok. 70 proc. ogółu nauczycieli jest zaszczepionych" - kończy MEiN. I zachęca do szczepień.