We wtorek portal Onet.pl opublikował treść taśmy z restauracji "Sowa i Przyjaciele"1. Premier Mateusz Morawiecki wiosną 2013 roku nie zaprzeczał, że jest bliski rządu PO. Pojawił się wątek objęcia przez niego stanowiska ministra skarbu.

Premier Morawiecki skomentował treść publikacji i powiedział, że są to informacje, które znane są od kilku lat. Jego zdaniem data wypuszczenia materiału nie jest przypadkowa.

- Jest rzeczą jasną, że komuś nadepnęliśmy bardzo poważnie na odcisk - powiedział szef rząd.

Opublikowane materiały skomentował w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ci, którzy dopuszczali się nadużyć mają w Polsce wielkie wpływy. Atak na premiera Morawieckiego to atak na człowieka, który bardzo pomógł Polakom i ukrócił te wpływy - ocenił. - Mam zaufanie do Mateusza Morawieckiego. To był strzał w dziesiątkę - dodał.

- Prawdziwa twarz to jest twarz człowieka, który naprawił polskie finanse publiczne i który, to chce podkreślić, umożliwił to,  że przeprowadzamy różne wielkie programy społeczne, że jesteśmy w tej dziedzinie aktywni i że poziom życia tej biedniejszej części społeczeństwa wyraźnie się podnosi - chwalił premiera.

- Kiedy mu zaproponowano stanowisko wicepremiera i ministra finansów w rządzie jeszcze wtedy Donalda Tuska, to odmówił, a przedtem przyszedł do mnie i rozmawialiśmy o tym. Krótko mówiąc to jest ktoś kogo uważamy za polityka, dziś polityka, kiedyś bankowca, naszej strony i kogoś kto bardzo dużo dobrego robił dla Polski, także wtedy kiedy był w tym niedobrym środowisku - dodał.

Kaczyński mówił również na temat zbliżających się wyborów samorządowych. -Stawką w tych wyborach jest to, aby Dobra Zmiana mogła zejść do samorządów - powiedział. - Chcemy, aby polska wieś była dobrze reprezentowana i aby ludzie żyli równie dobrze jak w mieście - dodał.

Prezes PiS krytycznie ocenił również kampanię prowadzoną przez opozycję. - Opozycja zamiast się odgrażać powinna prezentować program dla Polski - ocenił. - Opozycji chodzi o interesy i korzyści - kontynuował.