Poparcie Prawa i Sprawiedliwości (z koalicjantami) zadeklarowało 34,85 proc. ankietowanych, zdecydowanych na jaką partię chciałoby zagłosować w wyborach. Oznacza to wzrost poparcia w porównaniu z poprzednim, czerwcowym badaniem, o 7,79 proc. proc. - najwięcej w zestawieniu. PiS awansował w ten sposób na podium rankingu z drugiego miejsca na pierwsze. W czerwcu minimalnie większym poparciem cieszyła się Polska 2050, którą w lipcu wskazało 19,76 proc. respondentów (mniej o 7,3 pkt. proc. - najwięcej ze wszystkich ugrupowań).

Dla partii Szymona Hołowni oznacza to spadek z pierwszej pozycji w sondażu Instytutu Badan´ Spraw Publicznych (Ogólnopolskiej Grupy Badawczej) na trzecią, gdyż po raz pierwszy w badaniach dla StanPolityki.pl Polskę 2050 wyprzedziła także Koalicja Obywatelska. W lipcu poparcie dla niej wyniosło 26,24 proc. - o 6,53 pkt. proc. więcej, niż miesiąc wcześniej.

Wszystkie pozostałe podmioty, uwzględnione na sondażu, zanotowały spadki poparcia (nie licząc minimalnego, wynoszącego 0,02 pkt. proc. wzrostu w przypadku AgroUnii). W podziale mandatów uczestniczyłyby jeszcze dwie partie - Konfederacja, która mimo spadku poparcia o 1,35 pkt. proc. (w lipcu 7,37 proc. wskazań) awansowała z piątego miejsca na czwarte, a także Lewica, którą w ciągu ostatniego miesiąca opuścił niemal co drugi ankietowany (poparcie 6,38 proc., spadek o 5,28 pkt. proc.).

Poza Sejmem, poza AgroUnią (2,5 proc.) znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska (2,32 proc., spadek poparcia o 0,86 pkt. proc.). 0,58 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „inna partia”.

IBSP, analizując wyniki sondażu, podkreśla, że jedyną grupą wiekową, w której PiS nie wygrywa, to osoby w wieku 18-29 lat. W tej grupie rządzący mogą liczyć na dopiero piąty wynik. Z kolei największy odsetek wyborców Prawo i Sprawiedliwość ma wśród najstarszych ankietowanych, w wieku powyżej 70 lat - tam na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wskazał więcej niż co drugi odpowiadający.

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) przeprowadził sondaż w dniach 19-23 lipca metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych Polaków.