Schetyna odniósł się do działań ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który rozszerzył pytanie do Trybunału Konstytucyjnego o kwestię zgodności z polską konstytucją regulacji prawa europejskiego w kwestii dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. Możliwość taką stwarza art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE.

- Kto mówi o tym, że Komisja Europejska nie ma prawa ingerować w naszą praworządność, w reformę Sądu Najwyższego. W sprawach europejskich niech PiS siedzi cicho, bo może tylko szkodzić - apelował Schetyna. 

Lider PO zwrócił też uwagę, że choć w swoich wypowiedziach politycy PiS zapewniają, że nie chcą wyjścia Polski z UE, to jednak "mówią jedno, a rzeczywistość jest zupełnie inna".

Mówiąc o wyborach samorządowych Schetyna wyraził przekonanie, że Koalicja Obywatelska wygra te wybory. Czy po wyborach nadal będzie współpracować? - Ja wierzę w Koalicję Obywatelską, wierzę we współpracę z Nowoczesną i Inicjatywą Polska. Chciałbym żeby ta koalicja trwała, żeby była dobrym projektem na wybory europejskie i parlamentarne - oświadczył.

Przewodniczący PO zapowiedział też rozmowy z PSL przed wyborami europejskimi na temat ewentualnej koalicji wyborczej.