Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w piątek o zawieszeniu przepisów dotyczących stanu spoczynku najstarszych sędziów Sądu Najwyższego i przywróceniu ich do pracy na warunkach, obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy o SN, i wstrzymaniu mianowań na ich miejsca.

Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego - głosi postanowienie wiceprezes TSUE, Rosario Silva de Lapuerta.

Postanowienie TSUE skomentował w Zamościu prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jesteśmy członkami Unii Europejskiej i będziemy przestrzegać prawa Unii Europejskiej, ale będziemy oczywiście korzystali z naszych praw - mamy prawo do odwołania - zapowiedział.

- Będziemy robili wszystko to, co robią normalne, broniące swoich interesów państwa europejskie, ale w ramach prawa europejskiego i przy założeniu, że prawo europejskie jest obowiązujące wobec wszystkich państw, które są członkami Unii Europejskiej - dodał Kaczyński.

Prezes PiS mówił również o zbliżających się wyborach samorządowych, które przy zwycięstwie jego partii będą oznaczały budującą współpracę, a nie ograniczenia i starcia.