- Celem nadrzędnym powinno być dobro mieszkańców, a nie przepychanki polityczne - powiedział w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał także, że Prawo i Sprawiedliwość jest otwarte na współpracę, a sondażowe wyniki wyborów samorządowych do sejmików określił "wyrazem poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości".

Polacy głosują. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

- To najlepszy wynik w historii naszej formacji politycznej - powiedział Dworczyk. - Bardzo dobry wynik, który w moim przekonaniu potwierdza, że kierunek reform, które przyjęliśmy w 2015 roku, większość Polaków popiera - dodał. Dworczyk zaznaczył także, że „należy zaczekać na oficjalne wyniki. - Na razie mamy exit poll. One, jak historia uczy, odbiegają czasami dosyć znacznie od tych ostatecznych wyników. Prawo i Sprawiedliwość zyskało w stosunku do poprzednich wyborów. Platforma Obywatelska, mimo że była w koalicji z Nowoczesną, sporo straciła - podkreślił w TVN24. - My jesteśmy otwarci, o czym mówili prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie, na współpracę w sejmikach. Dla nas zawsze najważniejszym celem jest praca na rzecz lokalnych społeczności, na rzecz mieszkańców - dodał.

Dworczyk w rozmowie z TVN24 powiedział także, że „słyszał różne wypowiedzi istotnych polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej na temat koalicji”. - Dla mnie takie zakładanie a priori, że z jakąś formacją polityczną na pewno nie zostanie zawarty sojusz, jest dziwne - podkreślił. - Dlatego, że jeżeli rozumiemy politykę jako służbę na rzecz lokalnej społeczności w przypadku wyborów samorządowych, to jak można zakładać, że eliminujemy jakiegoś partnera z założenia, jeśli chodzi o współpracę - dodał.

Z sondażu exit poll dla Ipsos wynika, że najlepszy wynik w wyborach uzyskał PiS - 32,3 proc. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska z wynikiem 24,7 proc. Na miejscu trzecim znalazło się PSL z wynikiem 16,6 procent. Ugrupowania Bezpartyjni Samorządowcy oraz Kukiz'15 uzyskały poparcie na poziomie 6,3 procent. Dalej znalazły się SLD - 5,7 procent i Wolność - 1,5 procent.