Przed orzeczeniem TK: Co Krystyna Pawłowicz mówiła o Unii Europejskiej?

W środę Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej, czy ma ona respektować tymczasowy zakaz TSUE prowadzenia dyscyplinarek sędziowskich. TK ma orzekać w składzie pięcioosobowym pod kierunkiem Krystyny Pawłowicz.

Aktualizacja: 28.04.2021 09:01 Publikacja: 28.04.2021 08:32

Krystyna Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskował o to, by Krystyna Pawłowicz, a także sędzia Stanisław Piotrowicz zostali wyłączeni ze składu orzekającego w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny odmówił jednak wyłączenia wskazanych sędziów, którzy w przeszłości byli aktywnymi politykami i parlamentarzystami PiS.

Pawłowicz, jako posłanka PiS, wielokrotnie wypowiadała się krytycznie pod adresem Unii Europejskiej, co budzi obawy części prawników oraz polityków opozycji o to, czy orzekając dziś będzie potrafiła zachować bezstronność.

Najgłośniejszą wypowiedzią Pawłowicz na temat UE było nazwanie flagi Unii Europejskiej "szmatą"

- Unia Europejska jest dla mnie szmatą. SZ-M-A-T-Ą - mówiła pytana o swój stosunek do UE w 2013 roku w rozmowie z Sławomirem Jastrzębowskim (wówczas "Super Express). - Naprawdę jest szmatą. To nie jest flaga żadnego państwa - podkreślała.

- Po drugie symbolizuje twór (...), którego celem jest likwidacja państw narodowych i suwerenności Polski - kontynuowała.

- Jest to szmata dla mnie, bo kojarzy mi się z czymś bardzo złym - mówiła.

Z kolei w rozmowie z "Rzeczpospolitą" z 2013 roku Pawłowicz mówiła, że "jest z gruntu przeciwna Unii Europejskiej". - Czekam i modlę się, żeby to się po prostu samo rozwaliło - dodała.

- 1 grudnia 2009 r. wszedł w życie traktat lizboński, którego postanowienia są kolejnym krokiem w kierunku tworzenia jednolitego państwa europejskiego. To następny etap osłabiania reguł demokracji nie tylko w Polsce, ale we wszystkich państwach Unii. Politycy europejscy „przepchnęli” ten dokument dzięki sztuczkom i wywieraniu presji, z pominięciem woli społeczeństw państw członkowskich, zwłaszcza wyrażonej w demokratycznych procedurach referendów - mówiła z kolei Pawłowicz w 2009 roku w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

- Jak wielokrotnie można było się przekonać, np. interesy i cele Polski i UE często są ze sobą sprzeczne, a w konsekwencji polskie interesy nie są brane pod uwagę - mówiła z kolei w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" w 2011 roku.

Z kolei w 2017 roku Pawłowicz pisała na Facebooku, że "nastały w Europie czasy: bezczelnych zdrajców, 'niemieckich szmat', V kolumn, totalistów, skorumpowanych alkoholików, lewaków i faszystowskich bojówek, zbłąkanych kosmopolitów bez ojczyzn, matek i ojców, wyznawców „kulturowej płci”, erotomanów, seksualnych patologii i politycznej poprawności, zabójców dzieci i rodziców, zniewieściałych facetów w rurkach i różowych baletkach, adoptujących pszczoły, drzewa i małpy, politycznych szantażystów i islamu, wielbicieli kóz, satanistów, bogobójców i ćpunów, genderowego terroru, politycznych bejsbolistów, kłamców, polityków bez właściwości i zdolności honorowej… Zbrodnia na naszej Europie. Katolicka Polska trwa (...)".

Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskował o to, by Krystyna Pawłowicz, a także sędzia Stanisław Piotrowicz zostali wyłączeni ze składu orzekającego w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny odmówił jednak wyłączenia wskazanych sędziów, którzy w przeszłości byli aktywnymi politykami i parlamentarzystami PiS.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?
Polityka
"Jest pan świnią". Mariusz Kamiński wyszedł z przesłuchania komisji śledczej