Zarząd Nowej Lewicy podjął decyzję o utworzeniu dwóch frakcji po fuzji z Wiosną - poinformował w sobotę Włodzimierz Czarzasty. - Nowa Lewica i Wiosna połączą się, zapraszam na kongres zjednoczeniowy, który odbędzie się 9 października 2021 r. - mówił.

Dowiedz się więcej: Nowa Lewica z dwiema frakcjami. 9 członków zarządu zawieszonych

W głosowaniu jedna osoba z zarządu wstrzymała się od głosu, ale wcześniej dziewięciu członków zostało zawieszonych. Jak przekazał Czarzasty, zarząd podtrzymał decyzję o zawieszeniu dziewięciorga członków zarządu. - Działania te są zgodne z procedurami partii. Temat uważam za zakończony - dodał.

Decyzje zarządu krajowego Nowej Lewicy skomentował wieczorem Leszek Miller. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 1999-2004 i 2011-2016 ocenił na Twitterze, że „dziś ostatecznie skończyła się 30-letnia historia demokratycznej lewicy - najpierw Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie SLD”.

„Uzurpator Czarzasty z gronem swoich sługusów odebrali lewicy ważne słowo - demokratyczna” - napisał Miller.

Eurodeputowanemu odpowiedział na Twitterze Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. „Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, słowa »demokratyczna« nie zauważono” - napisał, nawiązując do przeszłości Millera - członka PZPR, bliskiego współpracownika Mieczysława Rakowskiego, ostatniego I sekretarza KC PZPR.