Oświadczenie pięciu posłów Bundestagu ukaże się w jutrzejszym wydaniu niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel".

Pod oświadczeniem podpisali się Manuel Sarrazin z partii Zielonych, Paul Ziemiak z CDU, Thomas Nord z Lewicy oraz Alexander Muller i Dietmar Nietan z SPD.

"Kwestia upamiętnienia i przywoływania pamięci ma szczególne znaczenie w relacjach polsko-niemieckich. 1 września 2019 roku przypada 80. rocznica napaści Niemiec na Polskę. Równocześnie jednak w jeszcze niewystarczającym stopniu ukształtowana jest obecnie w Niemczech świadomość szczególnego charakteru panowania niemieckiego reżimu okupacyjnego, który dokonywał eksterminacji ludności w Polsce między 1939 a 1945 rokiem" - piszą autorzy.

Politycy podkreślają, że obecnie pielęgnowana jest przyjaźń między państwami. Wskazują na partnerstwo handlowe i edukacyjne. "Nie jest to bynajmniej żadna oczywistość, gdyż wieki historii polsko-niemieckiej były zdominowane przez fakt, że Niemcy ciągle na nowo chciały zawojować, opanować, podporządkować, a wręcz dokonać wyniszczenia Polski. Jeszcze obecnie wielu ludzi w Polsce patrząc na Niemcy myśli o historii zaborów własnego państwa lub o próbach prusyfikacji bądź germanizacji, które miały miejsce w ubiegłych stuleciach" - czytamy.

Autorzy "cudem" nazywają fakt, że zaledwie kilka dziesięcioleci po zakończeniu wojny pomiędzy Niemcami a Polską rozwinęła się nasza historia pojednania. Przypominają m.in. list polskich biskupów z 1965 roku.

"Obecnie patrzymy w kierunku wspólnej pokojowej przyszłości. Równocześnie jesteśmy przekonani, że ukształtowana niemiecka historyczna świadomość wspólnej przeszłości jest również podstawą dla naszych dobrych relacji. Przywołanie pamięci i aktywne upamiętnienie prowadzonej przez Niemcy wojny wyniszczającej przeciwko Polsce oraz okupacji narodowo-socjalistycznej, jak również tworzenie przestrzeni dla upamiętniania stanowi nasze zadanie. W związku z tym należy znaleźć w Berlinie odpowiednie miejsce w eksponowanej lokalizacji, które będzie poświęcone ofiarom wojny i okupacji w Polsce" - przekazano.

Miejsce to miałoby być miejscem spotkań i dyskusji, które gromadziłoby obywateli obu państw.