Prezydent USA Donald Trump poinformował, że rozmawiał z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, na temat możliwości zawarcia nowego, trójstronnego porozumienia dotyczącego ograniczenia arsenałów atomowych trzech mocarstw atomowych.

Jednak rzecznik chińskiego MSZ, Geng Shuang poinformował, że siły atomowe Chin są na "najniższym miejscu" jeśli chodzi o potrzeby kraju w kwestii bezpieczeństwa i "nie mogą być porównywane do sił USA czy Rosji".

- Chiny sprzeciwiają się każdemu państwu, które za plecami Chin mówi o kwestii kontroli zbrojeń i nie weźmie udziału w żadnych trójstronnych negocjacjach dotyczących porozumienia w kwestii rozbrojenia atomowego - powiedział Geng na konferencji prasowej pytany o słowa Trumpa.

Rzecznik chińskiego MSZ dodał, że Pekin zawsze opowiadał się za całkowitym zakazem stosowania broni atomowej i zniszczeniem arsenałów takiej broni.

Zdaniem Genga to państwa posiadające największe arsenały atomowe (USA i Rosja) są odpowiedzialne jeśli chodzi o rozbrojenie atomowe i powinny nadal zmniejszać arsenał swojej broni atomowej w sposób "weryfikowalny i nieodwracalny".

W 2021 roku wygasa układ New START, jedyny obowiązujący obecnie układ między USA a Rosją wprowadzający ograniczenia potencjału tych krajów jeśli chodzi o strategiczną broń atomową. Układ może zostać przedłużony o pięć lat, jeśli zgodzą się na to obie strony.