Reklama

Prognoza wyników wyborów do PE: PiS przed KE

38,7 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 34,5 proc. dla Koalicji Europejskiej, 8,7 proc. dla Wiosny i 5,2 proc. dla Kukiz'15 - to wynik prognozy wyborów do Parlamentu Europejskiego wykonanej przez PARR i Badania.pro dla Onetu.

Publikacja: 07.05.2019 17:35

Prognoza wyników wyborów do PE: PiS przed KE

Foto: Adobe Stock

amk

Prognoza ta jest oparta na analizie uśrednionego poparcia dla partii politycznych, opartych na badaniach: IBSP (Radio ZET) z 1 kwietnia, Pollster ("Super Express") z 7 kwietnia, IBRiS ("Rzeczpospolita") z 11 kwietnia, Kantar ("Gazeta Wyborcza") z 12 kwietnia, Kantar Public z 15 kwietnia, Estymator (DoRzeczy.pl) z 14 kwietnia, Kantar Public ("Polityka") z 17 kwietnia, Kantar (Fakty TVN i TVN24) z 17 kwietnia, Estymator (DoRzeczy.pl) z 22 kwietnia, CBM Indicator (Wiadomości TVP) z 23 kwietnia, IBRiS ("Gazeta Prawna", Dziennik.pl, RMF FM) z 28 kwietnia i IBSP (Radio Zet i "Newsweek") z 30 kwietnia.

PARR i Badania.pro przeanalizowały wyniki wyborów z  2004, 2005, 2007, 2009, 2010, 2011, 2014 i 2015 roku. z 13 kręgów wyborczych.

Algorytm, który opracowano, w przypadku wyborów z 2014 roku okazał się skuteczny w 96 proc. - pisze Onet.

Przy symulacji założono frekwencję na poziomie 30 proc.

Według badania tegoroczne wybory do PE wygra Prawo i Sprawiedliwość, które poprze 38,7 proc. głosujących.

Reklama
Reklama

Na Koalicję Europejską według prognoz odda głos 34,5 proc. Trzecia na podium Wiosna Roberta Biedronia zyska poparcie na poziomie 8,7 pkt. proc., a ostatnia przed progiem wyborczym formacja Pawła Kukiza - 5,2 proc.

Oznacza to, że w Parlamencie Europejskim PiS zdobywa 23 mandaty, KE - 20, Wiosna - 5, a Kukiz'15 - 3.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Polityka
Kaczyński chce zablokować sukces Tuska. Ruch należy do Nawrockiego
Polityka
Jak rumuńscy eksperci wspierali Karola Nawrockiego. Dziennikarskie śledztwo odsłania kulisy
Polityka
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Dezerterzy nie zdali egzaminu z demokracji. Idziemy dalej
Materiał Promocyjny
Ikona miejskiego stylu życia w centrum Gdańska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama