Wielozadaniowy okręt podwodny projektu 885M "Jasień" miał być - według ostatnich planów - dostarczony rosyjskiej marynarce wojennej w 2019 roku. Nie dojdzie do tego "ze względu na konieczność sfinalizowania niektórych systemów pomocniczych, które nie spełniają wymogów Ministerstwa Obrony" - poinformowała TASS, powołując się na swoje źródła w przemyśle zbrojeniowym.

Jak twierdzi agencja, po testach w stoczni i na morzu (rozpoczętych w październiku 2018, zakończonych w styczniu br.) ustalono, że niektóre pomocnicze podzespoły i mechanizmy statku nie spełniają wymagań ze specyfikacji określonej przez MON. Prace nad okrętem nadal będą prowadzone w Siewiernoje Maszynostroitielnoje Priedprijatije - stoczni w Siewierodwińsku, w której wyprowadzono jednostkę z pochylni w 2017 roku.

Sfinalizowanie prac nad systemami okrętu zajmie co najmniej kilka miesięcy, po których Kazań będzie musiał jeszcze przejść niezbędne testy - podało źródło TASS. - Absolutnie nierealistyczne jest osiągnięcie tego wszystkiego do końca roku. Nie wyklucza się, że zajmie to cały 2020 rok, a stocznia w Siewierodwińsku będzie mogła dostarczyć okręt do floty dopiero w 2021 roku - dodało źródło.

Rosyjska Zjednoczona Korporacja Stoczniowa odmówiła komentarza. Jednak do tej pory rosyjskie media informowały raczej o zakończonych pracach nad różnymi systemami, przykrywając opóźnienie całego programu rozwoju floty.

Rosja ma na stanie obecnie tylko jeden okręt projektu 885 "Jasień" - K-560 "Siewierodwińsk", zwodowany w 2010 roku. Eksperci podkreślają jednak, że "Kazań" jest w stosunku do pierwszej jednostki znacznie zmodyfikowany, jeśli chodzi o wewnętrzne systemy.

Jeszcze w marcu rosyjska ambasada w USA chwaliła się na Twitterze, że "Okręty podwodne Kniaź Władimir i Kazań dołączy do naszej floty pod koniec 2019 roku". Pierwotnie Kazań miał być gotowy w 2015 roku. Na jego wyposażeniu mają się znaleźć pociski manewrujące Kalibr i Oniks.

X