Kaczyński nawiązał do wczorajszego głosowania w Sejmie nad nowelizacją Kodeksu karnego, dotyczącą karania za przestępstwa pedofilskie.

Nie wzięli w nim udziału posłowie PO-Ko i Nowoczesnej.

Prezes PiS przekonywał, że członkowie tej partii "podobnie jak większość Polaków", są katolikami i popierają Kościół, co nie znaczy, że popierają "jakąkolwiek patologię" w Kościele.

Stwierdził natomiast, że są tacy, którzy pedofilii bronią i że są oni "bardzo łatwi do nazwania".

- Można wykazać, zresztą wczoraj w Sejmie to było wykazywane, konkretne fakty. I to przede wszystkim partia Platforma Obywatelska i jej sojusznicy - mówił prezes rządzącej partii.

Dodawał, że ci, o których mowa, "zasłaniają się" komisją ds. pedofilii, której się domagają. I PiS jest skłonny te komisję poprzeć, ale nie do zbadania pedofilii w Kościele, ale we wszystkich środowiskach.

- Bo można powiedzieć, że jest sporo środowisk specjalnej troski pod tym względem - stwierdził Kaczyński. - Trzeba wszędzie te sprawy wyjaśnić.

- Prawo i Sprawiedliwość jednoznacznie stwierdza: ani purpura, ani Nobel, ani Oscar, ani światowa czy europejska sława nikogo nie uchroni przed odpowiedzialnością za tego rodzaju zbrodnie - przekonywał Kaczyński.

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" miał premierę w serwisie YouTube 11 maja. Film opowiada historie osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży Kościoła katolickiego.

Bracia Sekielscy ujawnili m.in. nieznane dotychczas fakty dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczali się były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszek Cybula oraz honorowy kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej ksiądz Eugeniusz M.

Czytaj także:

Pedofilia wchodzi w kampanię

Kościół nie ma swoich więzień

Strajk wiernych to nie jest dobry pomysł

Prymas Wojciech Polak mówiąc o filmie Sekielskich podkreślał, że film nie jest atakiem na Kościół. - Wręcz przeciwnie, (...) to jest jeszcze jeden element do naszej walki, do naszego zmagania się z pedofilią - przekonywał.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i Onetem przeprosił "osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie". - Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - mówił.

Po premierze filmu opozycja zaczęła domagać się powołania niezależnej komisji z udziałem świeckich ekspertów, która miałaby zająć się sprawą pedofilii w Kościele.

Press Club Polska przyznał braciom Sekielskim nagrodę specjalną za film "Tylko nie mów nikomu".