W grudniu 2017 roku polityk, znajdujący się pod wpływem alkoholu, zmusił do pocałunku Veery Ruoho, polityk Partii Koalicji Narodowej. Gdy sprawa wyszła na jaw kierownictwo Partii Finów udzieliło Hakkarainenowi nagany, po tym jak polityk przyznał się do niewłaściwego zachowania wobec Ruoho. Do incydentu miało dojść w czasie spotkania opłatkowego zorganizowanego przez jego ugrupowanie. Ruoho poinformowała o sprawie policję, a cała historia miała finał w sądzie.

Sąd niższej instancji skazał Hakkarainena na grzywnę w wysokości 45 stawek dziennych, ale sąd apelacyjny zaostrzył karę do 80 stawek dziennych. W związku z poziomem dochodów Hakkarainena (był wówczas posłem) wysokość kary ustalono na 5440 euro. Ponadto polityk Partii Finów ma zapłacić Ruoho dodatkowe 1400 euro za straty moralne.

Prokurator chciała dla polityka Partii Finów dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Ruoho to była posłanka Partii Finów, która opuściła to ugrupowanie w czerwcu 2017 roku.

Dla Hakkarainena nie jest to pierwszy wyrok - od 1985 roku był już skazywany przez sąd siedmiokrotnie, w tym za nielegalną wycinkę drzew pod wpływem alkoholu, kradzież sreber i wina z kościoła, jazdę pod wpływem alkoholu, jazdę z nadmierną prędkością i antymuzułmańskie komentarze na Facebooku.