Do poszerzenia Koalicji Europejskiej wzywają politycy Platformy Obywatelskiej. W Warszawie jeszcze przed wyborami europejskimi mówiło się o możliwym połączeniu Nowoczesnej i Platformy przed jesienią.

Dowiedz się więcej: Po wyborach do PE: PiS i Koalicja chcą jesienią dużo więcej

- Sztandar Koalicji Europejskiej od początku przeznaczony był na konkretną kampanię do europarlamentu i nikt nie musi go wyprowadzać - stwierdziła w rozmowie z Wirtualną Polską Katarzyna Lubnauer. - Teraz będziemy budować nową koalicję i mam nadzieję, że wejdą do niej nasi dotychczasowi partnerzy z Koalicji Europejskiej - z myślą o wyborach parlamentarnych w Polsce - dodała.

Szefowa Nowoczesnej zaznaczyła, że "na pewno w sobotę nie zapadnie decyzja o fuzji". - Padną za to pewne zapowiedzi dotyczące powrotu do formuły jaką była Koalicja Obywatelska, która świetnie sprawdziła się w wyborach samorządowych - tłumaczyła.

- Dla nas bardzo ważne są wartości i środowisko, które przynosimy do Koalicji Obywatelskiej. Będziemy się wstawiać za przedsiębiorcami - wolnością gospodarczą, uproszczeniami administracyjnymi, przywróceniem handlu w niedzielę, likwidacją ustawy o aptekach, znoszeniem barier prawnych w rozwoju dla firm - wyliczała Lubnauer. - Istotne są dla nas również rzeczy związane z prawami kobiet, czy mniejszości, czyli prawami człowieka. To wszystko, co mówi o wspólnych wartościach Unii Europejskiej, również kwestie związane z praworządnością czy demokracją. Te idee i możliwość ich realizowania w przyszłym Sejmie jest tym, po co się idzie do polityki - dodała liderka Nowoczesnej.