Dokument "Nowa era nuklearnego odstraszania? Modernizacja, kontrola zbrojeń i sojusznicze siły jądrowe" opublikowano w kwietniu. Napisany przez kanadyjskiego senatora z komisji obrony i bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO raport dotyczył przyszłości polityki Sojuszu w sprawie broni jądrowej.

W pierwotnej wersji dokumentu znalazła się wzmianka mówiąca o tym, gdzie w Europie znajduje się ok. 150 amerykańskich ładunków jądrowych.

"Bomby są przechowywane w sześciu bazach - Kleine Brogel w Belgii, Büchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włosech, Volkel w Holandii i Incirlik w Turcji" - zapisano w dokumencie, ujawnionym przez belgijską gazetę "De Morgen". Raport nie zawierał źródła tych informacji.

Pierwotna wersja dokumentu została usunięta, w opublikowanej w zeszłym tygodniu nowej nie ma informacji o miejscach rozlokowania arsenału jądrowego USA w Europie.

- To nie jest oficjalny dokument NATO - powiedział "Washington Post" przedstawiciel Sojuszu, zastrzegając anonimowość.

Autor raportu, senator Joseph Day oświadczył, że pierwsza wersja dokumentu była tylko szkicem. Dodał, że wszystkie zawarte w raporcie informacje opierały się na materiałach publicznie dostępnych.