Oceny działalności najważniejszych osób w państwie, jakie przynosi sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej", zaskakują.

Mimo kampanii prezydenckiej, w której notowania Bronisława Komorowskiego spadły w zależności od pracowni od kilku do kilkunastu punktów, Polacy tak samo jak przed miesiącem oceniają działalność głowy państwa. 63 proc. badanych uważa, że prezydent pracuje dobrze, 31 proc. jest przeciwnego zdania, a 6 proc. nie ma opinii w tej sprawie (sondaż przeprowadzono 13 i 14 marca).

Zdaniem dr. Jacka Sokołowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego notowania prezydenta pomagają utrzymać dobre wyniki PO. – Od początku roku widać, że zahamował trend spadkowy tej partii. Prezydent w tym pomaga, bo jest lepiej oceniany niż Platforma – uważa politolog.

W ciągu ostatniego miesiąca skokowo poprawiła się ocena działalności premier Ewy Kopacz. Wciąż ma ona więcej przeciwników niż zwolenników (46 do 40 proc.), ale ocen negatywnych jest o 9 pkt proc. mniej, a pozytywnych o 8 pkt proc. więcej niż w lutym. Po raz pierwszy, odkąd Kopacz jest premierem, spadła liczba jej krytyków, a liczba tych, którzy ją chwalą, jest najwyższa od utworzenia tego rządu.

– Kolejne badania pokażą, czy to stała tendencja – zastrzega dr Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej zdaniem to efekt konsekwentnej realizacji zapowiedzi. – Premier forsuje rzeczy, których do tej pory nie udawało się załatwić – mówi politolog i wymienia in vitro oraz konwencję antyprzemocową.

Potwierdza to dr Sokołowski. – Widać zmianę strategii komunikacyjnej pani premier. Ewa Kopacz pojawia się głównie w kontekście spraw światopoglądowych, i to takich, w których większości opinii publicznej jest bliżej do stanowiska PO – zauważa ekspert.

Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, w Sejmie byłyby cztery partie na czele z PO. Chęć głosowania na rządzącą Platformę deklaruje w naszym sondażu 35 proc. ankietowanych. To spadek o 2 pkt proc. w stosunku do badania z końca lutego.

O tyle samo spadają notowania prawicowej koalicji pod wodzą PiS. Chęć głosowania na nią deklaruje 31 proc. ankietowanych i to najniższe notowania tego bloku od początku roku. Łączne poparcie PO i PiS (66 proc.) wciąż jednak utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że dużo mniej miejsca na scenie jest dla małych ugrupowań.

Powyżej progu wyborczego znajdują się SLD (8 proc.) i PSL (7 proc.). O ile jednak notowania ludowców się nie zmieniły, o tyle poparcie lewicy wzrosło o 1 pkt.

Coraz gorzej wygląda sytuacja nowej partii Janusza Korwin-Mikkego. W naszym badaniu jest notowana od końca stycznia, kiedy to zadebiutowała z wynikiem 4 proc. Teraz KORWiN popiera 2 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt od poprzedniego badania). O tyle samo spadają też notowania Twojego Ruchu (1 proc.) i poprzedniej partii Korwin-Mikkego – Kongresu Nowej Prawicy (poniżej 1 proc.). Ruch Narodowy niezmiennie popiera 1 proc. ankietowanych.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Największą zmianą jest wzrost – z 8 do 14 proc. – liczby niezdecydowanych. To tegoroczny rekord. Ostatnio 16 proc. niezdecydowanych, na kogo oddać głos, było w połowie grudnia zeszłego roku.

Polityczne sondaże, analizy, informacje www4.rp.pl/kraj