- Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - rozpoczęła Kopacz.

- Możemy się zgodzić, że jedynym efektem długotrwałego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest wyciek akt śledztwa. To podważa zaufanie do instytucji jaką jest prokuratura - powiedziała premier.

- Nie przyjmę sprawozdania pokuratura generalnego. Uważam, że jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę jest prokuratura z nowym prokuratorem. Komisja śledcza w moim odczuciu będzie wyłącznie grą polityczną. Niech tą sprawę do końca zajmie się prokuratura - dodała.

Zmiany w rządzie

Premier poinformowała, że złożone dymisje mają związek z nowymi informacjami, które pojawiły się w aferze taśmowej. Osoby zamieszane w nagrania uznały, że nie można dłużej czekać, bo PO jest w tym momencie obciążona tą aferą. Kopacz podkreśliła, że ministrowie wykazali się większą odpowiedzialnością za państwo niż przywiązaniem do stanowisk.

Kopacz rozmawiała dziś z koordynatorem służb specjalnych. Jacek Cichocki wziął na siebie odpowiedzialność za niewystarczające działania służb.

- Rezygnacje z funkcji ministrów złożyli Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński i Andrzej Biernat - powiedziała premier.

Dymisje złożyli dziś także wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski i Tomasz Tomczykiewicz

Dodatkowo Jacek Rostowski nie będzie już szefem doradców premiera. Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu - poinformowała premier.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

- Odbyłam rozmowę bardzo trudną, dlatego, że zdaję sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie proporcji podziału władzy w Polsce, władzy ustawodawczej i wykonawczej. Rozmawiałam z moim kolegą partyjnym Radosławem Sikorskim. Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji pełnionej, czyli marszałka Sejmu - dodała.

Premier Ewa Kopacz, w imieniu PO, przeprosiła wyborców za to co usłyszeli na nagranych i upublicznionych rozmowach polityków Platformy. - Wiemy jak wiele trudnych chwil mieli w ostatnim czasie, a może w ciągu ostatniego roku, wyborcy Platformy Obywatelskiej, którzy bardzo często oburzeni, poirytowani, słuchali tych nagrań. Im się należą przeprosiny. I ja dzisiaj w imieniu Platformy Obywatelskiej bardzo serdecznie przepraszam - powiedziała.