Poprzednie zawiadomienia skierowane przez NIK dotyczyły podejrzeń popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. 

- Po konferencji trwały intensywne prace nad ostatecznym stanowiskiem, które nadesłało Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Najwyższa Izba Kontroli oczekiwała również stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale nie zostało nadesłane - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

- Chcąc zachować największe standardy obiektywizmu oraz rzetelności, weryfikowaliśmy nadesłane stanowiska. Ten proces się zakończył - przekazał NIK.

- Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina i Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego - poinformował prezes NIK Marian Banaś.

- NIK w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa ma obowiązek skierowania odpowiedniego zawiadomienia do organów ścigania - wyjaśnił koordynator kontroli NIK Bogdan Skwarka.

- Nie ma znaczenia czy zawiadomienie dotyczy najważniejszych funkcjonariuszy w państwie, czy dotyczy zwykłych pracowników urzędu - dodał.

- Stoimy na stanowisku, że premier Mateusz Morawiecki, wydając dwie decyzje administracyjne, działał bez podstawy prawnej - przekazał Łukasz Pawelski z wydziału prasowego NIK.

NIK przedstawił 13 maja wnioski z kontroli w sprawie tzw. wyborów kopertowych, które ostatecznie nie doszły do skutku. Izba ustaliła m.in. że decyzje podejmowane przez premiera Mateusza Morawieckiego w celu organizacji w pełni korespondencyjnych wyborów prezydenckich były podejmowane bez podstaw prawnych.

Już w poniedziałek Onet podał, że Najwyższa Izba Kontroli złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.Wcześniej NIK złożyła zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Poczty Polskiej i zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM