Reklama

Fińska armia użyje gazów bojowych w czasie ćwiczeń

Fińska brygada Pori zacznie używać prawdziwych gazów bojowych, w tym gazu musztardowego i sarinu, w procesie szkolenia - informuje fiński nadawca publiczny yle.fi.
Fińska armia użyje gazów bojowych w czasie ćwiczeń

Foto: kallerna [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

arb

Wcześniej fińska armia wykorzystywała co do zasady substytuty chemiczne prawdziwych gazów bojowych w czasie ćwiczeń z zakresu obrony przed bronią chemiczną.

Teraz jednak - jak ujawnił tabloid "Iltalehti", armia chce - w ramach szkolenia w tym zakresie - wyposażyć żołnierzy w umiejętności niezbędne na polu walki, na którym dojdzie do użycia prawdziwej broni chemicznej. Jak podaje "Iltalehti" wiele armii - w tym np. armia Szwecji - od dawna prowadzi szkolenie z użyciem prawdziwej broni chemicznej.

Brygada Pori ma ćwiczyć z użyciem gazów bojowych na specjalnie wydzielonym terenie. Będzie to pierwsze tego typu ćwiczenie w Finlandii a brygada Pori będzie jedynym podmiotem w kraju, który otrzyma instrukcje dotyczące działania w przypadku użycia na terenie Finlandii broni chemicznej.

Ćwiczenia z użyciem gazów bojowych mają rozpocząć się w styczniu.

Gaz musztardowy użyty pierwszy raz w czasie I wojny światowej miał być ostatnio wykorzystywany przez Daesh, w czasie walk w Syrii w 2016 roku.

Reklama
Reklama

Korzystanie z broni chemicznej jest zakazane na mocy Protokołu z Genewy z 1925 roku i Konwencji o Broni Chemicznej z 1993 roku.

Polityka
Hillary Clinton zeznaje w Kongresie. „Jeffrey Epstein był odrażającą osobą, ale nie jest jedyny”
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Polityka
Amerykanie chcą deportacji, ale mówią „nie” metodom Donalda Trumpa
Polityka
Duńczycy pójdą do urn. Premier zachowa władzę dzięki Donaldowi Trumpowi?
Polityka
Tajne „państwo w państwie”. Jak ajatollah Chamenei kieruje Iranem z podziemnego bunkru
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama