Koalicję Obywatelską AP określa mianem "centrowej i prounijnej". Agencja odnotowuje, że największą partię tworzącą KO jest Platforma Obywatelska rządząca krajem w latach 2007-2015.

"PiS rządzi Polską od 2015 roku, a swoją popularność zawdzięcza społecznemu konserwatyzmowi i hojnym wydatkom socjalnym" - pisze AP.

Jak relacjonuje agencja PiS w swojej kampanii "skupił się na programach socjalnych i zobowiązał się do obrony wartości katolickich".

AP pisze też, że "PiS był oskarżany o osłabianie praworządności w polskiej młodej demokracji poprzez zreformowanie sądownictwa, które dało partii więcej władzy nad sądami". "Krytykowano je też za wykorzystywanie mediów publicznych jako biuletynów propagandowych oraz za retorykę antygejowską" - wylicza agencja.

"Krytycy PiS obawiają się, że kolejne lata (tej partii u władzy) doprowadzą do cofnięcia się zdobyczy demokratycznych w środkowoeuropejskim kraju, wskazując na zmiany w sądownictwie i sposób w jaki partia marginalizuje mniejszości, np. w trakcie ostatniej kampanii określającej ruch LGBT jako zagrożenie" - pisze AP.

AP ocenia też, że PiS zawdzięcza swój sukces z tego, że "odwołuje się do wartości w większości konserwatywnego społeczeństwa, a także wyrównuje nierówności ekonomiczne".

"(PiS) jest pierwszą partią od upadku komunizmu zrywającą z polityką oszczędzania poprzednich rządów, których wolnorynkowa polityka przekształciła Polskę w jedną z najdynamiczniejszych gospodarek Europy" - pisze w depeszy z Polski agencja.

AP zwraca przy tym uwagę, że PiS przy realizacji programów społecznych "korzysta z poświęceń poprzednich rządów i wzrostu ekonomicznego w Europie".