Aktualizacja: 09.11.2017 13:45 Publikacja: 09.11.2017 13:42
Jacek Protasiewicz
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” jako pierwsza ujawniła treść deklaracji opozycji dotyczącej współpracy w wyborach samorządowych. - Szkoda, że głównie z powodu postawy Platformy Obywatelskiej do nawiązania takiej formuły współpracy koalicyjnej nie dojdzie w listopadzie. Było blisko do tego, by 11 listopada podczas demonstracji KOD na Placu Zamkowym ogłosić, że opozycja pójdzie do wyborów samorządowych razem – mówił gość RDC. -Ta deklaracja nie przesądzała żadnych szczegółów. Była zredagowana bardzo mądrze przez SLD i zakładała możliwość wystawiania wspólnych list i kandydatów. To byłby dobry sygnał. Po pierwsze, inne ugrupowania, które nie były zaproszone przez Ryszarda Petru dostałyby jasny sygnał, że tu opozycja się jednoczy i warto do tego przystąpić. Po drugie, to byłby też sygnał dla struktur lokalnych w terenie. Tam konflikty będą największa między poszczególnymi kandydatami opozycyjnymi – powiedział Protasiewicz.
Jak powiedział poseł Protasiewicz, Ryszard Petru zaproponował na spotkaniu powołanie specjalnego komitetu opozycji. – Petru zaproponował, aby taki komitet koordynacyjny powstał po podpisaniu deklaracji, aby rozstrzygać konflikty lokalne. To będą pierwsze wybory po październiku 2015. Rolą przywódców politycznych jest żeby wytyczyć pewne ramy, które wymuszą na rywalizujących lokalnie polityków wymusić współpracę. Komitety lokalne i tak będą powstawać. Jeśli liderzy mają za kilka miesięcy tylko skwitować fakt, że w 25 proc. samorządów doszło do porozumienia, to samo skwitowanie niczego nie zmieni – powiedział Protasiewicz.
Protasiewicz mówił też o wyborach we Wrocławiu. – Jest faktem, że jestem namawiany do startu. W imię szukania porozumienia z innymi partiami nie zgłosiłem jeszcze swojej kandydatury. Cały czas, że uda się zbudować rodzaj porozumienia we Wrocławiu. To nie będzie łatwe też za sprawą PO, która jeszcze wcześniej niż Nowoczesna w Warszawie wystawiła swoją kandydaturę we Wrocławiu. Liczę się, że uda się przede wszystkim w oparciu o prezydenta Rafała Dutkiewicza takie porozumienie zbudować. Wtedy jestem gotów zaprezentować swoją kandydaturę – podkreślił.
- Nic, co dotyczy Ukrainy, nie powinno odbywać się bez Ukrainy i Europy - mówił w czasie spotkania szefów MSZ Niemiec, Polski, Francji, Włoch i Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii w Berlinie minister Radosław Sikorski. W niemieckiej stolicy jest też szefowa europejskiej dyplomacji, Kaja Kallas.
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił w czwartek rano, że rząd nie wprowadzi kredytu 0 proc. Czy to koniec wielkich obietnic koalicji? Jak rząd Donalda Tuska radzi sobie w polityce mieszkaniowej? Czy to był stracony rok? W przededniu rocznicy powołania rządu w podcaście „Rzecz w tym” osiągnięcia gabinetu Donalda Tuska podsumowuje Adam Roguski.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
On musi w tej chwili zbudować swoją rozpoznawalność. Takiego etapu nie musieliby przechodzić kandydaci, którzy byliby znanymi politykami - mówiła w rozmowie z Radiem Plus była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, komentując przebieg prekampanii wyborczej prezesa IPN Karola Nawrockiego, który startuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
- Mam wielką przyjemność i ogromny zaszczyt przedstawić nową obywatelską rzeczniczkę obywatelskiego kandydata na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w Tomaszowie Mazowieckim Karol Nawrocki. Kim jest wybrana przez prezesa IPN Emilia Wierzbicki?
Kończący urzędowanie prezydent USA Joe Biden skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i złagodził wyroki dotyczące 1500 osób, odbywających karę pozbawienia wolności w aresztach domowych. Ułaskawił także 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy - podała agencja AP. Prezydent zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie kontynuował przegląd petycji o ułaskawienie. To największy taki akt łaski podjęty w ciągu jednego dnia - zauważa agencja.
Jakubowi Banasiowi i jego żonie przedstawiono nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
"Jeżeli nie będzie takich prokuratorów jak ja, to nikt państwu nie powie, jak naprawdę jest w prokuraturze, co złego się dzieje" - mówiła w czwartek w TOK FM prok. Ewa Wrzosek, która po publicznej krytyce szefa resortu sprawiedliwości, została wczoraj odwołana z delegacji do MS.
On musi w tej chwili zbudować swoją rozpoznawalność. Takiego etapu nie musieliby przechodzić kandydaci, którzy byliby znanymi politykami - mówiła w rozmowie z Radiem Plus była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, komentując przebieg prekampanii wyborczej prezesa IPN Karola Nawrockiego, który startuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS.
- Mam wielką przyjemność i ogromny zaszczyt przedstawić nową obywatelską rzeczniczkę obywatelskiego kandydata na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w Tomaszowie Mazowieckim Karol Nawrocki. Kim jest wybrana przez prezesa IPN Emilia Wierzbicki?
- Dzisiaj jak się zmieniło stronę i jest się koalicją rządzącą, to chroni się, powiedzmy, swoje media - mówiła Paulina Matysiak, zastrzegając, że zdanie to bierze „w duży cudzysłów”. Była też pytana o wybory prezydenckie - przyznała, że nie wie, czy szef Partii Razem Adrian Zandberg ma zamiar startować, ale stwierdziła, że pojawia się on jako „kandydat na kandydata”.
W rocznicę uzyskania wotum zaufania przez rząd Donalda Tuska, premier złożył w serwisie X życzenia zdrowia politykom PiS.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas