Tajne spotkanie wojewódzkich komendantów policji. Nieoficjalnie: Otrzymali ofertę od komendanta głównego

W Warszawie miała odbyć się we wtorek tajna odprawa komendantów wojewódzkich policji z całego kraju. Portal Onet.pl informuje, że komendant główny, gen. Jarosław Szymczyk zaproponował im podwyższenie honorarium, jeżeli zdecydują się na odejście ze służby w najbliższym czasie.

Publikacja: 24.10.2023 19:58

Jarosław Szymczyk

Jarosław Szymczyk

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wynik wyborów parlamentarnych oznacza, że większość w Sejmie będą miały partie opozycyjne. Oznacza to nie tylko zmianę władzy po ośmiu latach rządów PiS, ale prawdopodobne zmiany w kierownictwie policji. 

Opozycja domagała się odwołania komendanta głównego policji

Przed wyborami opozycja wielokrotnie domagała się odwołania komendanta głównego policji. Generał Jarosław Szymczyk został uchroniony przez PiS przed dymisji i przedwczesną emeryturą m.in. po brutalnych interwencjach funkcjonariuszy podczas strajków kobiet oraz po incydencie związanym z użyciem granatnika w swoim biurze w siedzibie KGP.

Portal Onet.pl informuje, że we wtorek w Warszawie odbyła się specjalna odprawa z udziałem komendantami wojewódzkimi policji oraz komendantem stołecznym.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Państwo przeciwko Joannie z Krakowa, Komendant spłaca długi

- Na odprawie komendant główny policji zaproponował, że jeżeli komendanci wojewódzcy, ich zastępcy i inni funkcyjni funkcjonariusze sami odejdą ze służby teraz, tzn. w najbliższym czasie, podwyższone im zostaną dodatki do pensji zasadniczej. To spowoduje, że procentowo wzrosną im emerytury - poinformował informator portalu.

Szymczyk miał poinformować uczestników odprawy, że pojawienie się jego następcy będzie oznaczać nie tylko brak dodatkowych środków, ale także prawdopodobne odwołanie komendantów.

Według nieoficjalnych informacji Onetu, na 17 komendantów wojewódzkich oraz stołecznego, 15 zadeklarowało gotowość do przejścia na emeryturę. Ze stanowiskiem nie chcą pożegnać się komendanci policji z Olsztyna i Gorzowa Wielkopolskiego.

Policja potwierdza, że doszło do narady z udziałem komendantów wojewódzkich

Doniesienia portalu komentuje Komenda Główna Policji. Potwierdzono, że doszło do spotkania. 

- Kierownictwo komendy głównej mówiło, że czują się zobowiązani poinformować, w związku z niepewnością w obecnej sytuacji, że oni jako komendanci główni policji na pewno będą odchodzić, bo to jest naturalne w związku ze zmianą rządu. I to jest kwestia najwyżej kilku tygodni. Natomiast wręcz komendant główny podkreślał, że nie chce na nikogo wpływać. Kilkakrotnie powtarzał "wy musicie podjąć decyzję sami" - informuje policja.

Czytaj więcej

Jak często polscy policjanci razili taserem? KGP ujawniła dane

KGP nie potwierdziła informacji o tym, że większość komendantów zgłosiła chęć przejścia na emeryturę. - Trzeba przy tym pamiętać o jednej rzeczy. Jeszcze przed wyborami, na początku roku, w styczniu, 10 komendantów już chciało odejść. Zostali poproszeni, żeby zostali dłużej i by nie odchodzili w roku wyborczym - przekazano.

Wynik wyborów parlamentarnych oznacza, że większość w Sejmie będą miały partie opozycyjne. Oznacza to nie tylko zmianę władzy po ośmiu latach rządów PiS, ale prawdopodobne zmiany w kierownictwie policji. 

Opozycja domagała się odwołania komendanta głównego policji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Policja
Komendant główny policji Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska
Policja
Nie jeden, nie dwa, a trzy granatniki w gabinecie komendanta Jarosława Szymczyka. Nowe ustalenia
Policja
Śmierć 14-latki w Andrychowie. Jest postępowanie dyscyplinarne wobec policjantów
Policja
Zaginęła 14-letnia Wiktoria. Trwają poszukiwania nastolatki cierpiącej na autyzm
Policja
Komendant Jarosław Szymczyk rozstaje się z Policją? Radio ZET: Pożegnanie we wtorek
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?