Tajne spotkanie wojewódzkich komendantów policji. Nieoficjalnie: Otrzymali ofertę od komendanta głównego

W Warszawie miała odbyć się we wtorek tajna odprawa komendantów wojewódzkich policji z całego kraju. Portal Onet.pl informuje, że komendant główny, gen. Jarosław Szymczyk zaproponował im podwyższenie honorarium, jeżeli zdecydują się na odejście ze służby w najbliższym czasie.

Publikacja: 24.10.2023 19:58

Jarosław Szymczyk

Jarosław Szymczyk

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wynik wyborów parlamentarnych oznacza, że większość w Sejmie będą miały partie opozycyjne. Oznacza to nie tylko zmianę władzy po ośmiu latach rządów PiS, ale prawdopodobne zmiany w kierownictwie policji. 

Opozycja domagała się odwołania komendanta głównego policji

Przed wyborami opozycja wielokrotnie domagała się odwołania komendanta głównego policji. Generał Jarosław Szymczyk został uchroniony przez PiS przed dymisji i przedwczesną emeryturą m.in. po brutalnych interwencjach funkcjonariuszy podczas strajków kobiet oraz po incydencie związanym z użyciem granatnika w swoim biurze w siedzibie KGP.

Portal Onet.pl informuje, że we wtorek w Warszawie odbyła się specjalna odprawa z udziałem komendantami wojewódzkimi policji oraz komendantem stołecznym.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Państwo przeciwko Joannie z Krakowa, Komendant spłaca długi

- Na odprawie komendant główny policji zaproponował, że jeżeli komendanci wojewódzcy, ich zastępcy i inni funkcyjni funkcjonariusze sami odejdą ze służby teraz, tzn. w najbliższym czasie, podwyższone im zostaną dodatki do pensji zasadniczej. To spowoduje, że procentowo wzrosną im emerytury - poinformował informator portalu.

Szymczyk miał poinformować uczestników odprawy, że pojawienie się jego następcy będzie oznaczać nie tylko brak dodatkowych środków, ale także prawdopodobne odwołanie komendantów.

Według nieoficjalnych informacji Onetu, na 17 komendantów wojewódzkich oraz stołecznego, 15 zadeklarowało gotowość do przejścia na emeryturę. Ze stanowiskiem nie chcą pożegnać się komendanci policji z Olsztyna i Gorzowa Wielkopolskiego.

Policja potwierdza, że doszło do narady z udziałem komendantów wojewódzkich

Doniesienia portalu komentuje Komenda Główna Policji. Potwierdzono, że doszło do spotkania. 

- Kierownictwo komendy głównej mówiło, że czują się zobowiązani poinformować, w związku z niepewnością w obecnej sytuacji, że oni jako komendanci główni policji na pewno będą odchodzić, bo to jest naturalne w związku ze zmianą rządu. I to jest kwestia najwyżej kilku tygodni. Natomiast wręcz komendant główny podkreślał, że nie chce na nikogo wpływać. Kilkakrotnie powtarzał "wy musicie podjąć decyzję sami" - informuje policja.

Czytaj więcej

Jak często polscy policjanci razili taserem? KGP ujawniła dane

KGP nie potwierdziła informacji o tym, że większość komendantów zgłosiła chęć przejścia na emeryturę. - Trzeba przy tym pamiętać o jednej rzeczy. Jeszcze przed wyborami, na początku roku, w styczniu, 10 komendantów już chciało odejść. Zostali poproszeni, żeby zostali dłużej i by nie odchodzili w roku wyborczym - przekazano.

Wynik wyborów parlamentarnych oznacza, że większość w Sejmie będą miały partie opozycyjne. Oznacza to nie tylko zmianę władzy po ośmiu latach rządów PiS, ale prawdopodobne zmiany w kierownictwie policji. 

Opozycja domagała się odwołania komendanta głównego policji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Policja
Policja z miliardem złotych od rządu. "Przyzwoita policja to gwarancja praw"
Policja
Gminna siłownia w Narewce na Podlasiu nie dla policjantów strzegących granic
Policja
Służby udoskonalają swoje metody działania. DNA od cudzoziemca po nowemu
Policja
Rząd nie widzi potrzeby tworzenia nowego nadzoru nad policją
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Policja
Pomyłka czy sabotaż? Jak to było z odpaleniem granatnika przez Szymczyka