Podatnicy po raz pierwszy korzystają z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu za 2019 r. (mogą składać PIT do końca maja bez płacenia odsetek za zwłokę). W najnowszej interpretacji skarbówka wyjaśniła, że nie ma przeszkód, by wydatki na cele termomodernizacyjne sfinansować środkami z kredytu lub pożyczki. Liczy się jednak data poniesienia wydatku, a nie spłaty rat.
Taką odpowiedź otrzymał właściciel domu, który w lipcu 2018 r. kupił usługę montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z materiałami za blisko 30 tys. zł. Zakup został w całości sfinansowany przez bank w systemie ratalnym (50 rat miesięcznych). Podatnik zapytał, czy w rozliczeniu za 2019 r. może odliczyć raty spłacone od początku 2019 r.
Czytaj także:
Ulga termomodernizacyjna w PIT 2019: trzeba oddać dom do użytkowania
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał odpowiedź negatywną. Przypomniał, że ulga przysługuje osobom płacącym PIT według skali, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Chodzi np. o zakup materiałów budowlanych do docieplenia domu, wymianę pieca czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Limit ulgi wynosi 53 tys. zł. Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o PIT odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane), np. z Funduszu Ochrony Środowiska. Konieczne jest poniesienie ciężaru ekonomicznego.