Właściciel lub współwłaściciel domu może odliczyć od dochodu wydatki na ekologiczne ogrzewanie. Nawet jeśli jest przedsiębiorcą na liniowym PIT. Taka gratka trafia się podatnikom pierwszy raz.

– Ulgi na walkę ze smogiem nie znajdziemy jednak w przygotowanym przez skarbówkę e-PIT, musimy ją wykazać sami. Kwotę odliczenia wpisujemy w najnowszej wersji załącznika PIT/O składanego razem z zeznaniem rocznym. Mogą to zrobić wszyscy podatnicy, zarówno rozliczający się według skali, jak i ryczałtem. A także pozbawieni większości ulg liniowcy, czyli przedsiębiorcy płacący 19 proc. PIT – tłumaczy Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Czytaj także: Ulga na walkę ze smogiem: dziesięć podatkowych pułapek

Małżeństwo odliczy podwójnie

Ile można odliczyć? Limit ulgi wynosi 53 tys. zł.

– Ale przysługuje osobno każdemu współwłaścicielowi domu. Jeśli inwestycję prowadzi małżeństwo, odliczą w sumie 106 tys. zł. Jeśli dom należy też do innych osób, kwota ulgi rośnie – mówi Szymon Krawczyk, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego.

– Każdy może skorzystać z pełnej kwoty ulgi bez względu na udział we współwłasności – dodaje Wojciech Jasiński.

Jaka z ulgi korzyść?

– Załóżmy, że przedsiębiorca płacący liniowy PIT wymienił w swoim domu stary piec na nowy. Kosztowało go to 50 tys. zł. Taką kwotę odliczy od dochodu. Dzięki temu zapłaci fiskusowi o 9,5 tys. zł mniej podatku – wyjaśnia Szymon Krawczyk.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Lista zakupów w rozporządzeniu

Katalog ekologicznych inwestycji znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU z 2018 r., poz. 2489). Może to być wymiana pieca, założenie nowych okien czy montaż kolektorów słonecznych.

Ale uwaga: ulga ma dużo warunków. Przede wszystkim wydatki trzeba udokumentować fakturami od podatnika VAT (który nie korzysta ze zwolnienia).

– Fakturę na własne koszty musi mieć każdy współwłaściciel domu uczestniczący w ekologicznej inwestycji – podkreśla Szymon Krawczyk.

Kolejne obostrzenia: ulga nie przysługuje osobie, która nie jest właścicielem albo współwłaścicielem domu. Nie odliczymy wydatków poniesionych w trakcie jego budowy. Żeby skorzystać z preferencji, musi to być dom jednorodzinny. Może mieć część użytkową, ale do 30 proc. całej powierzchni. – Nawet gdy modernizujemy dwa domy, limit odliczenia i tak wynosi 53 tys. zł – przypomina Szymon Krawczyk.

Na inwestycję mamy trzy kolejne lata. Licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z ulgi skorzystają też ci, którzy rozpoczęli inwestycję przed 1 stycznia 2019 r. Odliczą jednak tylko wydatki poniesione od tego dnia.

Jeśli kwota przysługującej ulgi jest wyższa niż dochód z danego roku, można ją przenieść na następne lata. I odliczać przez sześć lat (licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek).

Uwaga na dofinansowanie

– Nie skorzystamy z odliczenia, jeśli koszty wymiany ogrzewania zostały nam oddane, np. ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Inaczej będzie, jeśli dotacja jest zwrotna, np. dostaliśmy nieoprocentowaną pożyczkę. Wtedy ulga przysługuje, podatnik ponosi bowiem ekonomiczny ciężar inwestycji – tłumaczy Wojciech Jasiński.

Pamiętajmy, że jeśli zwrot wydatków nastąpi już po roku, w którym skorzystaliśmy z preferencji, musimy doliczyć do bieżącego dochodu kwoty, jakie wcześniej odliczyliśmy.

We wrześniu 2019 r. Ministerstwo Finansów wydało oficjalne objaśnienia w sprawie nowej preferencji. Informacje o odliczeniu znajdziemy też w broszurze do załącznika PIT/O na stronie internetowej resortu finansów.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Robert Krasnodębski, radca prawny, partner w kancelarii Rymarz Zdort

Ustawodawca regularnie rozbudowuje ustawę o PIT, w tym katalog ulg. Oczywiście każda nowa korzyść obwarowana jest szeregiem warunków. Ulga na walkę ze smogiem jest tego kolejnym przykładem. Osoby, które chcą z niej skorzystać, a taka szansa pojawia się po raz pierwszy w zeznaniach za zeszły rok, muszą o tych warunkach pamiętać. Niedopełnienie obowiązków, np. udokumentowania wydatków fakturami od czynnego podatnika VAT, może mieć przykre skutki. Przede wszystkim zwrot kwoty odliczenia wraz z odsetkami. A spory z fiskusem o ulgi często kończą się przegraną podatników, sądy podkreślają bowiem, że preferencje są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i należy je interpretować ściśle. Przy tej okazji warto zaapelować do ustawodawcy, aby wprowadzając określone przywileje, maksymalnie uprościł zasady ich stosowania. Tak aby nie tworzyć pułapek na podatników.