Brak kontaktu z małżonkiem nie wystarczy, by skorzystać z preferencyjnego rozliczenia. Konieczne jest spełnienie warunków formalnych, czyli orzeczenie rozwodu lub separacji. Nie ma też znaczenia, że na orzeczenie czeka się miesiącami, a w czasie pandemii jest o nie jeszcze trudniej.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, którego żona w lutym 2020 r. zerwała kontakty z rodziną. Nie wypełnia również obowiązku alimentacyjnego. Wnioskodawca sam wychowuje pięcioletniego syna. We wrześniu 2020 r. zapadł prawomocny wyrok sądu, w wyniku którego miejsce pobytu dziecka zostało ustalone przy ojcu, a matce została ograniczona władza rodzicielska. Od grudnia 2020 r. toczy się również sprawa rozwodowa.

Czytaj także:

Zbliża się termin rozliczenia PIT. Zobacz co warto wiedzieć

Podatnik zapytał, czy w tej sytuacji może rozliczyć się jako samotny rodzic. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że nie może. Przypomniał, że zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT osoba samotnie wychowująca dziecko to m.in.: panna, kawaler, wdowiec, wdowa, rozwódka, rozwodnik albo osoba, w stosunku do której orzeczono separację. Może to być również osoba pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Korzyść ze wspólnego rozliczenia polega na tym, że podatek oblicza się w podwójnej wysokości od połowy dochodów rodzica. Pozwala to zapłacić niższy PIT dzięki podwójnemu wykorzystaniu kwoty wolnej. Dyrektor KIS uznał jednak, że podatnik nie może skorzystać z preferencji.

„Nie można uznać wnioskodawcy za osobę samotnie wychowującą dziecko, w sytuacji gdy w 2020 r. nie posiadał prawomocnie orzeczonego rozwodu. Nabycie statusu osoby samotnie wychowującej dziecko – osoby rozwiedzionej – następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku sądowego" – stwierdził dyrektor KIS.

Rodzic nie ma też prawa do preferencji, nawet jeśli na orzeczenie rozwodu czeka od lat. Taką odpowiedź (nr 0114- KDIP3-2.4011.11.2021.2.MS) otrzymała podatniczka, która w 2018 r. złożyła wniosek o separację. Później wniosek o separację został zmieniony na pozew o rozwód.

Fiskus uznał w interpretacji, że życie w oddzielnym gospodarstwie domowym z trójką małoletnich dzieci, ponoszenie kosztów i wykonywanie obowiązków wychowawczych nie pozwala na uznanie wnioskodawczyni za osobę samotnie wychowującą dziecko, o której mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT. Nie skorzysta z preferencji, dopóki nie otrzyma orzeczenia o rozwodzie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.167.2021.1.MS