Prawie miesiąc czekali przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej na elektroniczne zeznanie od skarbówki. Ci, którzy są na liniowym podatku, a jest ich ponad 700 tys., muszą czekać nadal.

Przypomnijmy, że zeznania za zeszły rok składa się od 15 lutego 2021 r. Tego dnia większość podatników (przede wszystkim pracownicy) dostała od skarbówki wstępnie wypełnione deklaracje e-PIT. Przedsiębiorcy nie dostąpili jednak tego przywileju. Muszą się z fiskusem rozliczyć samodzielnie.

Czytaj też:

Twój e-PIT za 2020 rok nie dla przedsiębiorców

PIT. Przedsiębiorcy zaczekają na zeznanie

Tych, którzy chcieli wykorzystać do tego urzędowe e-deklaracje, spotkała jednak nieprzyjemna niespodzianka. 15 lutego na stronach Ministerstwa Finansów nie było aktualnych interaktywnych formularzy. Deklaracja dla przedsiębiorców rozliczających się według skali, czyli PIT-36, pojawiła się dopiero po prawie miesiącu.

Jak ją wypełnić? Elektroniczny formularz ma swoje zasady, których poznanie zajmuje trochę czasu. Przykładowo, nie można od razu wpisać przychodu i kosztów z działalności gospodarczej do PIT-36. Najpierw trzeba wypełnić załącznik PIT/B. A żeby wypełnić załącznik, należy podać swój NIP w PIT-36 (i w załączniku też). Takich niuansów, które trzeba poznać metodą prób i błędów, jest sporo.

Pojawiły się też nowe rubryki, np. informacja o składkach na ubezpieczenia społeczne, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (w załączniku PIT/B). Jest też możliwość odliczania darowizn na walkę z koronawirusem, nawet w podwójnej wysokości (załącznik PIT/O). Jeśli jednak kwota przysługującego odliczenia jest wyższa niż nasz dochód, system e-deklaracje zmniejszy ulgę.

A co z interaktywnym formularzem PIT-36L? Czyli dla przedsiębiorców płacących liniowy PIT? Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

– Aktualnie formularz PIT-36L znajduje się w fazie testów, które dokładnie weryfikują prawidłowość jego funkcjonowania – odpowiedziało.

Jakie są skutki opóźnienia fiskusa? Przedsiębiorcy, którzy chcą wykorzystać interaktywne deklaracje, mogą później dostać nadpłatę. Termin na jej oddanie liczy się bowiem dopiero od złożenia zeznania. Jeśli przekażemy deklarację elektronicznie, fiskus ma 45 dni na zwrot.

– Zeznania składane w formie elektronicznej na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności – zapewnia Ministerstwo Finansów. O PIT-36L nie wspomina.

Ci, którzy zdecydują się na papierowe zeznania, na zwrot mogą czekać nawet trzy miesiące.