W tym roku zeznania PIT można składać aż do 1 czerwca. Osoby, które w zeszłym roku zainwestowały w walkę ze smogiem, mają więc jeszcze szansę na wykazanie ulgi. Wydatki poniesione w 2020 r. odliczymy w następnym zeznaniu.

Skorzystają też liniowcy

Gdzie zadeklarować ulgę? Kwotę odliczenia wpisujemy do załącznika PIT/O składanego razem z rocznym zeznaniem. Pamiętajmy, że ulgi na smog nie było w przygotowanym przez skarbówkę e-PIT. Jeśli więc takie zeznanie zostało 30 kwietnia automatycznie zaakceptowane, a chcemy skorzystać z odliczenia, musimy złożyć jego korektę.

Kto ma prawo do ulgi? Zarówno osoby rozliczające się według skali (przede wszystkim pracownicy czy zleceniobiorcy), jak i ryczałtem (np. zarabiający na prywatnym wynajmie). A także przedsiębiorcy, którzy odprowadzają podatek liniowy.

Czytaj także:

Wszystko co warto wiedzieć o uldze ekologicznej

Jakie wydatki dają prawo do odpisu?

Z ulgi na ekologiczne inwestycje skorzystają tylko właściciele

Można skorzystać z dwóch preferencji

Ile można zaoszczędzić? Maksymalny limit ulgi to 53 tys. zł. Załóżmy, że korzysta z niej przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT. Jeśli wykorzysta całe odliczenie i pomniejszy swój dochód o 53 tys. zł, zaoszczędzi na podatku 10 070 zł.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Musimy jednak pamiętać, że ulga ma liczne warunki. Wymienia je Ministerstwo Finansów w oficjalnych objaśnieniach (dających ochronę podatnikom, którzy się do nich zastosują) z 16 września 2019 r. Podkreśla, że realizowana inwestycja powinna stanowić przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Takim przedsięwzięciem jest np. zamiana źródeł energii na odnawialne.

Już po budowie

Zdaniem Ministerstwa Finansów ulga nie przysługuje na wydatki poniesione w trakcie budowy domu. Musi być zakończona.

Dom powinien być jednorodzinny. Resort finansów podaje przykład osoby, która wymienia stare piece węglowe na nowe. Czy skorzysta z ulgi? Nie, bo inwestycja jest przeprowadzana w wielorodzinnej kamienicy.

Co ciekawe, w jednej z interpretacji fiskus zgodził się na odliczenie wydatków na instalację fotowoltaiczną na domku letniskowym. Przekonał go argument, że spełnia on wymagania budynku mieszkalnego i służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (interpretacja nr 0112- KDIL3-2.4011.325.2019.2.JK).

Z objaśnień MF wynika, że dom może mieć część użytkową, ale nie powinna ona przekraczać 30 proc. całej powierzchni. Jeśli więc połowę budynku zajmuje sklep, właściciel nie skorzysta z ulgi.

Fiskus przypomina, że na inwestycję mamy trzy kolejne lata (licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek). Podaje przykład: właściciel domu kupił w styczniu 2019 r. styropian na docieplenie ścian zewnętrznych. Jeśli nie zakończy całego przedsięwzięcia do końca 2022 r., będzie musiał oddać ulgę.

Oczywiście wydatki muszą być udokumentowane. Potrzebne są faktury wystawione przez podatnika VAT (który nie korzysta ze zwolnienia).

Resort finansów zaznacza też, że nie ma możliwości odliczenia wydatków, które w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już nasze zobowiązanie podatkowe.

Wymiana okien, ale nie samych szyb

Jakie wydatki można odliczyć od dochodu? Szczegóły znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU z 2018 r., poz. 2489). Przykładowo mogą to być wydatki na zbiornik na gaz lub olej, pompę ciepła, kolektor słoneczny i ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, kocioł gazowy lub olejowy, a także przyłącze do sieci. Odliczymy też wydatki na usługi, przede wszystkim na montaż, ale także przygotowujące inwestycję, np. wykonanie audytu energetycznego czy dokumentacji projektowej. Ulga przysługuje także na docieplenie płyt balkonowych i fundamentów oraz wymianę drzwi, bram garażowych, okien. Ministerstwo Finansów w objaśnieniach wyraźnie zaznacza, że odliczenie jest tylko na zakupy wymienione w rozporządzeniu. Podaje przykład: ulga przysługuje na wymianę okien, ale nie samych szyb, nawet jeśli dzięki nim ograniczymy straty ciepła.