fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga ekologiczna: dom musi być własny albo wspólny

AdobeStock
Z ulgi na ekologiczne inwestycje nie skorzystają wszyscy lokatorzy. Tylko właściciele.

– Jeżeli podatnik nie ma tytułu prawnego, z którego wynikałoby jego prawo własności do nieruchomości, nie może skorzystać z odliczenia – podkreśliło Ministerstwo Finansów w wydanych 16 września 2019 r. objaśnieniach.

Oznacza to, że ulga przysługuje tylko właścicielowi lub współwłaścicielowi domu. Nie skorzysta z niej np. najemca. Ani osoba z rodziny, która mieszka w domu, ale przepisała go komuś innemu i nie jest już właścicielem budynku.

Przed przystąpieniem do inwestycji trzeba więc zastanowić się, komu będzie najkorzystniej ją sfinansować. Oczywiście największy podatkowy zysk jest wtedy, gdy ulgę wykorzysta kilka osób. Każda ma bowiem swój limit. Jeśli więc inwestycję prowadzą małżonkowie, odliczą w sumie 106 tys. zł.

W objaśnieniach resort finansów podaje przykład mężczyzny zamieszkującego dom, którego właścicielami byli jego zmarli krewni. Posiada prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku wraz z innymi osobami. Nie przeprowadzono działu spadku. Jeśli mężczyzna przeprowadzi ekologiczną inwestycję, może skorzystać z ulgi – pisze ministerstwo.

Czy warunek własności (współwłasności) można spełnić dopiero po poniesieniu wydatku? O to zapytał fiskusa mężczyzna, który został współwłaścicielem domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w lipcu 2019 r. Trzy miesiące wcześniej poniósł koszty zakupu usługi montażu kotła gazowego kondensacyjnego i armatury dodatkowej.

Fiskus podkreślił, że ulga przysługuje temu, kto w danym roku poniósł wydatki na termomodernizację domu i posiada do niego tytuł prawny. Chodzi o pełne prawo własności nieruchomości bądź prawo do określonej jej części na zasadzie współwłasności.

Na potrzeby ulgi wystarczy, by podatnik był współwłaścicielem domu na dzień dokonania odliczenia. W tym momencie należy badać przesłanki ulgi – uznała skarbówka (nr interpretacji: 0115-KDIT3. 4011. 380.2019.4.AWO).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA